mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Fuso Canter ma 50 lat

Fuso Canter ma 50 lat

Pierwsze wcielenie Fuso Cantera zadebiutowało na rynku w marcu 1963 roku. 50 lat i osiem generacji później model ten świętuje okrągłe urodziny z ponad 3,7 mln egzemplarzami sprzedanymi od chwili premiery.

Fuso Canter ma 50 lat
Lekka ciężarówka Mitsubishi Fuso Canter to wizytówka spółki zależnej koncernu Daimler - Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation (MFTBC). Oferowana jest w ponad 150 krajach świata. Fuso Canter na rynek europejski produkowany jest w Portugalii od 1980 roku i cieszy się na Starym Kontynencie stale rosnącą popularnością.

Od ubiegłego roku Fuso Canter dostępny jest w Europie w wersji hybrydowej, która zużywa o 23 proc. mniej paliwa od porównywalnego Cantera, a jej zakup zwraca się w ciągu 3-4 lat.

Mitsubishi Fuso Canter Eco Hybrid zdobył nagrodę "Best Energy Efficient Product Award" (najbardziej wydajny energetycznie produkt) podczas wystawy "SEAI Energy Show 2013" w Dublinie. W Japonii Fuso Canter Eco Hybrid na stałe zapisał się w historii motoryzacji dzięki nagrodzie japońskiego samochodu roku ("RJC Car of the Year Award"), przyznanej po raz pierwszy producentowi samochodów użytkowych.

- Jesteśmy dumni z sukcesów, które Fuso Canter odnosi od ponad pięciu dekad - podkreślił dr Albert Kirchmann, prezes i dyrektor zarządzający MFTBC. - 50 lat historii to dowód zaufania oraz satysfakcji, którymi nasi klienci darzą Fuso Canter, model znany z niewielkiego zużycia paliwa i optymalnych kosztów utrzymania. Jednym z kluczowych elementów strategii wzrostu "FUSO 2015" jest bycie numerem 1 wśród nabywców, zwłaszcza na rodzimym rynku japońskim. Właśnie dlatego naszym głównym zadaniem jest zaoferowanie partnerom biznesowym jak najlepiej dopasowanych produktów, rozwiąząń i usług - dodaje dr Kirchmann. W związku z tym Fuso planuje w tym roku aż 40 rynkowych premier, m.in. nowe wersje produktów i debiuty w nowych segmentach.

Oprócz 50. urodzin Fuso Canter, spółka MFTBC - założona w styczniu 2003 roku - świętuje również 10-lecie działalności i 80. rocznicę marki Fuso, istniejącej od 1932 roku. Pod tym szyldem MFTBC oferuje szeroką gamę samochodów użytkowych, w tym lekkie ciężarówki Canter i Guts, modele wagi średniej (Fighter) i ciężkiej (Super Great), autobus miejski Aero Star oraz autobus turystyczny Aero Queen.

Najważniejsze wydarzenia z historii Mitsubishi Fuso Cantera:

1963 - pierwsza generacja - Canter T720 z kabiną nad silnikiem i 2-tonową ładownością
1968 - druga generacja - Canter T90; wszystkie modele z wydajnym silnikiem; pierwsza pełna zmiana modelowa
1973 - trzecia generacja - T20; gama modelowa wzbogacona o wersje o ładowności 2,5 i 3 ton
1978 - czwarta generacja Cantera; nowa gama modelowa, w tym wariant z szeroką kabiną o 3-tonowej ładowności
1985 - piąta generacja Cantera; nowy silnik turbo o mocy 130 KM
1991 - milionowy egzemplarz sprzedany w Japonii
1993 - szósta generacja Cantera; udoskonalona aerodynamika
2002 - siódma generacja Cantera; modernizacja w kierunku zgodności ze światowymi standardami wydajności
2006 - pierwsza generacja Cantera Eco Hybrid
2010 - ósma generacja Cantera; technologia BlueTec i dwusprzęgłowa przekładania DUONIC
2012 - druga generacja Cantera Eco Hybrid; zupełnie nowy poziom efektywności dzięki pierwszemu na świecie połączeniu przekładni DUONIC z technologią hybrydową

Podobne wiadomości:

Skoda i Laurin&Klement już 90 lat razem

Skoda i Laurin&Klement już 90 lat razem

Aktualności 2015-08-27

DS w limitowanej serii 1955

DS w limitowanej serii 1955

Premiery 2015-07-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?
Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?
Szykują się spore zmiany w kursach na prawo jazdy. Nowe przepisy przewidują, że kierowca musiałby zdawać egzamin co rok. Takie zmiany na pewno wywołają duży sprzeciw opinii publicznej.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech