mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > GM: Poważny skok w górę

GM: Poważny skok w górę

Ubiegły rok przyniósł dla General Motors ponad dwa miliony dolarów strat. Największy na świecie koncern motoryzacyjny uzyskał jednak w ostatnim kwartale dodatni bilans. Według ekspertów bieżący rok może przynieść nawet zysk netto.

GM: Poważny skok w górę

W 2006 r. GM sprzedał 9,1 mln pojazdów na świecie. Już drugi rok z rzędu punkty sprzedaży poza Stanami Zjednoczonymi osiągnęły sprzedaż większą niż sprzedaż krajowa, sprzedając prawie 5 mln pojazdów, czyli 55% wolumenu globalnego. GM Europa, GM Azja-Pacyfik i GM Ameryka Południowa, Afryka i Środkowy Wschód ustanowiły odpowiednio regionalne rekordy sprzedaży, przy czym sprzedaż GME przekroczyła 2 mln pojazdów, GMAP osiągnęła 1,25 mln, a LAAM po raz pierwszy przekroczyła 1 mln pojazdów.

"Bardzo zależało nam na tym, aby rok 2006 był wspaniały i właśnie taki był" – powiedział Prezes GM, Rick Wagoner. Dodał też: "Nasze wyniki za ubiegły rok odzwierciedlają istotny postęp, jaki poczyniliśmy, przekształcając GM w bardziej konkurencyjną i globalną firmę skupioną na długoterminowych i zrównoważonych sukcesach. Tą poprawę zawdzięczamy naszym pracownikom, partnerom, dealerom i dostawcom na całym świecie. Jest ona także dowodem na to, że nasza strategia działa, i to szybciej niż wielu ludzi mogło się tego spodziewać."

General Motors jako pierwszy postanowił zdecydować się na bardziej radykalne cięcia. W zeszłym roku zamknął aż dwanaście fabryk, wobec czego pracę straciło przeszło 35 tysięcy pracowników, głównie w Stanach Zjednoczonych. Pomimo tego, nie miało to w żaden sposób wpływu na produkcję, która wynosiła 9,1 miliona aut. Wpływ na poprawę kondycji finansowej miała przede wszystkim europejska część koncernu, w skład której wchodzi m.in: Opel, Saab, Vauxhall. Po pięciu latach strat osiągnęła ona swój pierwszy zysk netto na poziomie 227 milionów dolarów.

Koncernowi udało się zaoszczędzić w zeszłym roku ponad 6,8 mld dolarów, czyli o 800 milionów więcej niż początkowo zakładano. W tym roku planowane jest zredukowanie kosztów o kolejne 9 mld dolarów. Efektem takich wyników jest porzucenie polityki dużych upustów cenowych. Zniknęły też kredyty z zerowym oprocentowaniem. Kolejnym etapem było ograniczenie kosztów związanych z ochroną zdrowia pracowników, a także świadczeń socjalnych.

"Nikt w GM nie ogłasza jednak zwycięstwa, ponieważ wszyscy wiemy, że przed nami jeszcze bardzo dużo pracy, abyśmy mogli osiągnąć nasze cele w zakresie stałego rozwoju, solidnej dochodowości oraz generowania pozytywnych przepływów pieniężnych. Jesteśmy przekonani, że rozpęd, który nabraliśmy w 2006 r., pomoże nam nie tylko w tym roku, ale także w dalszej przyszłości."– dodał Wagoner.

Tematy w artykule: General Motors

Podobne wiadomości:

GM zainwestowało 1 mld dolarów w auta autonomiczne

GM zainwestowało 1 mld dolarów w auta...

Aktualności 2016-03-15

General Motors zapowiada nowy model

General Motors zapowiada nowy model

Aktualności 2015-06-23

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.