mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > GM będzie zmuszony do kolejnych zwolnień

GM będzie zmuszony do kolejnych zwolnień

Kurczący się udział w amerykańskim rynku oraz spadające zyski nie dadzą koncernowi GM innego wyjścia, jak zamknięcie swoich kolejnych fabryk oraz zwolnień tysięcy pracowników.

Sytuacja ta dotyczy rynku Ameryki Północnej, gdzie w ubiegłych szesnastu miesiącach GM zamykał różne swoje amerykańskie fabryki w sumie na 121 tygodni. Słabsza sprzedaż, a może bardziej przeinwestowanie spowodowały, iż tylko w tym tygodniu GM był zmuszony tymczasowo zawiesić w pracy ok. 7 tys. osób, które dołączą do 8,5 tys. odpoczywających już na przymusowych urlopach. A tymczasem tym osobom koncern musi płacić 95% ich pensji.

Od 1992 największy producent samochodowy na świecie zmuszony był do zamknięcia ośmiu zakładów i zredukowania 127 tys. etatów. Jednak wg różnych analiz potrzebne będą jeszcze kolejne redukcje zatrudnienia w ciągu kolejnych lat.

Problem tkwi w tym, iż obecna liczba zakładów oraz zatrudnionych w nich osób pozwala na pokrycie ok. 30% rynku. Tymczasem udział GM w amerykańskim rynku samochodów zmalał do 25,6%. W pierwszym kwartale roku wszystkie zakłady firmy wykorzystywały średnio 87,6% swoich mocy produkcyjnych, podczas gdy w tym samym okresie ubiegłego roku ten współczynnik wyniósł 90,2%.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Borgward wraca na rynek europejski
Borgward wraca na rynek europejski
Już niebawem na polskim rynku motoryzacyjnym może się pojawić nowy gracz. Niemiecka marka Borgward po latach wraca do gry. Pierwszym modelem będzie duży SUV – BX7.