mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > GM będzie zmuszony do kolejnych zwolnień

GM będzie zmuszony do kolejnych zwolnień

Kurczący się udział w amerykańskim rynku oraz spadające zyski nie dadzą koncernowi GM innego wyjścia, jak zamknięcie swoich kolejnych fabryk oraz zwolnień tysięcy pracowników.

Sytuacja ta dotyczy rynku Ameryki Północnej, gdzie w ubiegłych szesnastu miesiącach GM zamykał różne swoje amerykańskie fabryki w sumie na 121 tygodni. Słabsza sprzedaż, a może bardziej przeinwestowanie spowodowały, iż tylko w tym tygodniu GM był zmuszony tymczasowo zawiesić w pracy ok. 7 tys. osób, które dołączą do 8,5 tys. odpoczywających już na przymusowych urlopach. A tymczasem tym osobom koncern musi płacić 95% ich pensji.

Od 1992 największy producent samochodowy na świecie zmuszony był do zamknięcia ośmiu zakładów i zredukowania 127 tys. etatów. Jednak wg różnych analiz potrzebne będą jeszcze kolejne redukcje zatrudnienia w ciągu kolejnych lat.

Problem tkwi w tym, iż obecna liczba zakładów oraz zatrudnionych w nich osób pozwala na pokrycie ok. 30% rynku. Tymczasem udział GM w amerykańskim rynku samochodów zmalał do 25,6%. W pierwszym kwartale roku wszystkie zakłady firmy wykorzystywały średnio 87,6% swoich mocy produkcyjnych, podczas gdy w tym samym okresie ubiegłego roku ten współczynnik wyniósł 90,2%.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda rośnie w Polsce i na świecie
Skoda rośnie w Polsce i na świecie
Czeski producent wchodzi z impetem w 2017 rok, kontynuując pozytywny trend z roku poprzedniego. W samym styczniu Skoda dostarczyła rekordową liczbę samochodów, notując najwyższe wzrosty w Europie Wschodniej i Środkowej.