mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > GM bez prezesa!

GM bez prezesa!

Rick Wagoner, prezes General Motors, zrezygnował z pełnienia funkcji w firmie pod presją administracji Białego Domu, która rozważa udzielenie kolejnych miliardów pomocy amerykańskiemu gigantowi motoryzacyjnemu.

GM bez prezesa!
Rick Wagoner, swoją przygodę jako szef największego amerykańskiego koncernu motoryzacyjnego, a do niedawna również największego na świecie, rozpoczął w 2000 roku. Za jego rządów wartość rynkowa firmy spadła aż o 95 procent. Od 2004 roku firma zanotowała łączne straty na kwotę 82 miliardów dolarów, w tym rekordowe w historii firmy 38,7 i 30,9 odpowiednio w 2007 i 2008 roku.

Mimo katastrofalnie słabych wyników finansowych, słabnącej z roku na rok sprzedaży, utraty pierwszego miejsca pod względem sprzedanych aut Wagoner nie chciał ustąpić z fotela prezesa. Dopiero kryzys, jaki dotknął całą branżę motoryzacyjną, i konieczność ubiegania się o kolejną pomoc ze strony rządu wymusiły na nim rezygnację. A dokładniej to administracja prezydenta Obamy, która właśnie stoi przed decyzją, czy udzielić GM kolejnego kredytu.

General Motors otrzymał bowiem już od rządu 13,4 mld dolarów pożyczki, a teraz stara się o dodatkowe 16,6 miliardów. Przedstawiciele rządu amerykańskiego widać uznali, że Wagoner nie daje odpowiedniej gwarancji, iż pieniądze te nie zostaną wyrzucone w błoto.

Wagoner w wydanym oświadczeniu napisał, iż najlepszym kandydatem na jego miejsce będzie Fritz Henderson, obecnie zajmujący stanowisko dyrektora operacyjnego w firmie.

Podobne wiadomości:

Cadillac oddzieli się od General Motors

Cadillac oddzieli się od General Motors

Aktualności 2015-08-14

Koniec Pontiaca?

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Winiety 2018 - ile kosztują, gdzie kupić
Winiety 2018 - ile kosztują, gdzie kupić
Powoli zbliża się okres wyjazdów na narty. Warto pamiętać, że w wielu krajach konieczne są winiety, uprawniające do jazdy po autostradach: w Czechach, Austrii, Szwajcarii, Czechach, na Słowacji. Podpowiadamy, gdzie kupować najtaniej winiety.