mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > GM buduje centrum w Moskwie

GM buduje centrum w Moskwie

Koncern General Motors otworzy nowe centrum badawczo-naukowe w Moskwie, w którym przy współpracy z instytutami naukowi będą prowadzone prace na rozwojem szeroko rozumianej technologii, m.in.: ogniw paliwowych, sterowników elektronicznych i hybrydowych.

GM buduje centrum w Moskwie

Pierwszy projekt będzie dotyczył natomiast ewolucji w zakresie katalizatorów, metali lekkich, magazynowania materiałów hybrydowych do ogniw paliwowych oraz rozwoju elektroniki silników.

GM już od trzech lat prowadził rekonesans potencjału rosyjskiego w dziedzinach związanych z technologiami stosowanymi w nowych samochodach. W 2002 roku koncern z Detroit rozpoczął współpracę z Uniwersytetem Moskiewskim i Uniwersytetem w St. Petersburgu Technologii Informatycznej i Optycznej, później rozszerzył swoją działalność o laboratoria badawcze na Ukrainie.

„Rosyjskie instytuty naukowe oraz uniwersytety mają długą historię i wprowadziły przełomowe odkrycia inżynieryjne w wielu technicznych dyscyplinach, takich jak matematyka czy fizyka” – powiedział Jim Spearot, dyrektor oddziału laboratoryjnego General Motors Research & Development.

Nowy obiekt będzie zlokalizowany w moskiewskich biurach GM CIS (Commonwealth of Independent States). Za zarządzanie oraz kierowanie pracami badawczo-rozwojowymi odpowiedzialny będzie Alexey Ushakov.

Koncern General Motors pojawił się w Rosji w 1999 roku. Początkowo zajmował się tylko importem i dystrybucją takich marek jak: Opel, Chevrolet, Saab, Hummer i Cadillac. W 2001 roku doszło do podpisania umowy joint-venture z największym producentem samochodów na terenie byłego Związku Radzieciekiego – firmą AvtoVaz.

Najlepiej sprzedającymi się modelami GM w Rosji są głównie auta terenowe marki Chevrolet (Trailblazer, Tahoe). W ubiegłym roku na rosyjski rynek trafiło ponad 66 tys. nowych aut, głównie wspomnianych Chevroletów (56,514), Opli (9,153) i Saabów (345).

Zarówno GM jak i strona rosyjska mają nadzieję, że nowa inwestycja jest potrzebna oraz przyniesie profity obu stronom. I wygląda na to, że na przekór sytuacji międzynarodowej między Stanami Zjednoczonymi, a Rosją, deklaracje te są jak najbardziej prawdziwe...

Przeczytaj także:

Wywiad z Romualdem Rytwińskim - Dyrektorem Generalnym GM Poland i Opel Polska.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.

Zalando Zalando