mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > GM razem z Fordem?

GM razem z Fordem?

Czy jest możliwa bliższa współpraca dwóch największych amerykańskich koncernów motoryzacyjnych - GM oraz Forda? Jeszcze do niedawna wydawało się to mało prawdopodobne, jeśli nie niemożliwe. Ale dziś takie rozwiązanie nikogo by już specjalnie nie zaskoczyło.

GM razem z Fordem?

Przede wszystkim obie firmy-giganty stoją przed takimi samymi celami. Po pierwsze obrona przed Toyotą, która już dawno prześcignęła Forda pod względem sprzedaży aut, a teraz jest blisko wyprzedzenia dotychczasowego lidera, czyli koncern General Motors. I co istotne, detronizacja obu amerykańskich firm nie dotyczy tylko i wyłącznie rynku globalnego, również w samych Stanach Zjednoczonych sprzedaż aut sygnowanych logo Toyoty oraz Lexusa ma się coraz lepiej.
 
Druga kwestia, która łączy GM i Forda to kryzys, jakie obie firmy obecnie przeżywają. Na rynku amerykańskim oba koncerny prowadzą właśnie proces restrukturyzacji, który ma zapobiec utracie udziałów w krajowym rynku i pomóc wydostać się z dołka finansowego. w 2005 roku GM zanotował straty sięgające 10,5 mld dolarów. Zamykane są fabryki, zwalniani są pracownicy, unowocześniane są technologie, a wszystko po to, by ograniczyć koszty i móc rywalizować z zagranicznymi markami także i ceną.
 
Za zwróceniem się GM w stronę Forda przemawia także fakt nieudanych rozmów z Renault-Nissan. Trwające prawie trzy miesiące negocjacje, które miały zakończyć się nawiązaniem bardzo bliskiej współpracy zakończyły się (koniec października) fiaskiem. Wprawdzie Bob Lutz, wiceprezes GM, podkreśla, iż możliwa jest współpraca przy różnych projektach, np. przy projektowaniu i produkcji silników, to jednak nie jest to ten poziom współpracy, na jaki liczyły oba koncerny. Według Lutza, GM skorzystałby na tym partnerstwie dużo mniej niż Renault oraz Nissan.
 
I choć Alan Mulally, szef marki Ford, przed niecałym miesiącem zapowiedział, iż koncern nie będzie szukał partnerów, to jednak utrzymująca się słaba kondycja finansowa (strata w trzecim kwartale wyniosła 5,8 mld USD) może zmusić do nawiązania tego typu współpracy.
 
Dlatego wydaje się, iż ewentualne partnerstwo GM z Fordem, bez względu na poziom zacieśnienia stosunków, może wyjść na dobre obu stronom. Przede wszystkim pozwoli to ograniczyć koszty, które u obu koncernów są na bardzo dużym poziomie, a co nie pozwala na efektywny rozwój firm. O tym, czy rozmowy zostaną w ogóle podjęte dowiemy się najwcześniej za kilka tygodni. O ich ewentualnych wynikach, nie wcześniej niż za kilka miesięcy.
 
Czytaj także:

Ford: Żadnych fuzji, żadnych sprzedaży (2006-10-26)

Nie będzie fuzji GM z Renault-Nissan! (2006-10-05)

Ford czeka w kolejce na alians z Renault (2006-08-24)

90 dni próby fuzji GM z Renault-Nissan (2006-07-17)

Komentuj:

~cyb 2006-11-22

To juz nie chodzi o zajecie odpowiedniego miejsca w sprzedazy, ale o powrot na droge rentownosci. Jakis rok temu bylo podsumowanie zyskownosci na auto. Toyota zarabiala ok $1200 na aucie, a GM dokladal $1200 do auta. Zzeraja GM i FORDA koszty, zwiazki zawodowe itp.

~europejczyk 2006-11-22

no ale za chwile toyota polaczy sie z honda, albo z renault-nissanem i znowu bedzie walczyc o pierwsze miejsce pod wzgledem sprzedazy

~fred 2006-11-21

Osobiscie uważam ze polączenie sił w walece z toyotą jest jedynm rozsądnym posunięciem wspólnymi silami raczej dali by rade japońskiemu konkurentowi sądze ze po góra 2 latach od rozpoczęcia takiej wspólpracy GM i FORD odpowiednio umocnił się na 1 miejscu i wrócił na 2 w sprzedarzy aut.

~Marek 2006-11-21

Oby tak było nie mogą się dać tym skośnookim

~bugatti 2006-11-21

Mam nadzieję że Ford i GMsię połączą zaowocuje to odrobieniem strat wyciągnięciem Forda z dołka finansowego całą paletą nowych modeli poszczególnych klas wyprzedzeniem Toyoty znalezieniem sposobu na hybrydowy napęd Lexusa nowymi silnikamii podlogami.Ale? na to wszystko bedzie trzeba z dobryh kilka-kilkanaście mieś poczekać.Pozdrowy dla fanow GM i Forda

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando