mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > GM sprzedaje Isuzu

GM sprzedaje Isuzu

Koncern General Motors zapowiedział we wtorek, że sprzeda 7,9 procentowe udziały japońskiego producenta samochodów użytkowych Isuzu Motors Ltd. Za około 300 milionów dolarów nabywcami zostały dwie firmy oraz bank.

GM rozwiązał swoją 35 letnią współpracę, w celu pozyskania funduszy na ratowanie swoich nadszarpniętych ostatnio finansów. Pomimo tego zostaną zachowane kontrakty biznesowe polegające na współpracy przy rozwoju i produkcji samochodów oraz ciężarówek z silnikami diesla. Nabywcy akcji, czyli Mitsubishi Corp. oraz Itochu Corp. uzyskały po 3,5 procent akcji Isuzu. Natomiast pozostałe 0,9 procent zakupił Mizuho Corporate Bank. Największy na świecie koncern samochodowy dyskutował długo ze swoim wieloletnim japońskim partnerem na temat sprzedaży posiadanych akcji. Sprzedaż Isuzu, postrzeganego jako bardzo silnego partnera strategicznego w Japonii doskonale obrazuje potrzebę szybkiego przepływu gotówki przez GM, która i tak daje relatywnie niskie korzyści z transakcji. Cena jednej akcji podczas sprzedaży stanowiła uśredniony wynik z całego miesiąca, czyli 3,34 dolara. Jest to cena o prawie 10 procent niższa od ceny stałej, która została ustalona na poziomie 3,70 dolara.

Koncern zapowiada, że stosunki z Isuzu pozostaną bez zmian w sferze operacyjnej, lecz w przyszłości w grę może wchodzić bliższa współpraca, gdy w rozwijających się krajach będą rosły oczekiwania i zapotrzebowanie na jednostki wysokoprężne. Isuzu żywi się także nadzieją, że w przyszłości związek producentów będzie jeszcze silniejszy. W 1971 roku General Motors pozyskał 34 procent akcji Isuzu, po czym zwiększył tą ilość do 49 procent w 1998. Pięć lat temu zostało mu 12 procent, a rok temu miał już w posiadaniu tylko 7,9 procent.

Czytaj także:

"Ekspansja GM na Rosję" (2006-04-03)

"General Motors nie chce akcji Isuzu" (2006-03-30)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Isuzu
Tematy w artykule: General Motors Isuzu

Podobne wiadomości:

GM zainwestowało 1 mld dolarów w auta autonomiczne

GM zainwestowało 1 mld dolarów w auta...

Aktualności 2016-03-15

General Motors zapowiada nowy model

General Motors zapowiada nowy model

Aktualności 2015-06-23

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.