mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > GM szuka miejsca na nową fabrykę

GM szuka miejsca na nową fabrykę

Siedem państw ze środkowo-wschodniej Europy jest na liście potencjalnych miejsc, gdzie może już niedługo powstać nowa fabryka General Motors. Wśród tych krajów znalazła się i Polska.

GM szuka miejsca na nową fabrykę

General Motors, jak podał magazyn Automotive News Europe (ANE), poszukuje idealnego miejsca w tej części Europy dla swoich nowych zakładów, które zamierza wybudować całkowicie od podstaw. Okazuje się, iż istniejące już fabryki mają w sumie zbyt małą zdolność produkcyjną i nie mogą sprostać rosnącemu popytowi. "Wciąż szukamy nowych sposobów na zwiększenie naszej produkcji w centralnej i wschodniej części Europy" - powiedział w rozmowie z ANE Chris Lacey, dyrektor wykonawczy General Motors na tę część Europy.

Szczególnie po ostatniej informacji o definitywnym wycofaniu się GM z rywalizacji o przejęcie rumuńskiej fabryki po upadłym Daewoo Motors wiadomo było, że jeden z największych koncernów motoryzacyjnych na świecie będzie poszukiwał innej opcji.

Lacey zdradził, iż obecnie w kręgu zainteresowań jest siedem państw: Bułgaria, Czechy, Węgry, Słowenia, Słowacja, Polska oraz także Rumunia (oczywiście nie istniejąca już fabryka w miejscowości Craiowa).  Ostateczna decyzja zostanie podjęta w oparciu o kilka przesłanek. Według Laceya "GM wybierze ten kraj, gdzie ludzie kupują auta, gdzie dostępna jest dobrze wykształcona siła robocza oraz gdzie da się stworzyć sieć dostawców".

General Motors działa już w kilku krajach, gdzie albo posiada własne zakłady, albo współpracuje ściśle z lokalnymi producentami. Własne fabryki GM egzystują już w Polsce (Gliwice) i Rosji, dodatkowo auta amerykańskiego koncernu są montowane również w Polsce (FSO), Rosji, Kazachstanie, Uzbekistanie i na Ukrainie.

Główną przyczyną, która skłoniła władze GM do poszukiwania miejsca w tej części Starego Kontynetu jest szybko rosnący popyt w tym regionie, obejmującym nowe państwa członkowskie UE, kraje bałkańskie, Rosję oraz inne kraje powstałe po rozpadzie Związku Radzieckiego. W pierwszej połowie roku sprzedaż GM wzrosła tu o 42% w porównaniu do ubiegłego roku, do poziomu 230.113 egzemplarzy.

Czytaj także:
GM nie chce fabryki w Rumunii (2007-07-06)

Komentuj:

~wichura 2007-07-12

Wątpię w to, że wybudują fabrykę u nas, po prostu nie ma kto w nich pracować, :)

~malkontent 2007-07-11

eee, i tak czechy i słowacja albo węgry z nami wygrają

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Porsche Cayenne zadebiutowało przed premierą
Nowe Porsche Cayenne zadebiutowało przed premierą
Oficjalna prezentacja nowego Porsche Cayenne odbędzie się już 29 sierpnia, ale na kilka dni przed premierą wyciekły zdjęcia prezentujące nadwozie i wnętrze nowego SUV-a.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic