GM w FSO?

General Motors zastanawia się nad przejęciem mniejszościowego pakietu udziałów w żerańskim FSO kontrolowanym przez ukraiński Avtozaz. Negocjacje dotyczą ewentualnego montowania Chevroletów w tej fabryce - poinformował dziennik Financial Times.

GM w FSO?

Fabryka FSO od ubiegłego roku kontrolowana jest przez AvtoZAZ. W 5-letnim planie inwestycyjnym ukraiński inwestor zobowiązał się do zapewnienia kontynuacji działalności spółki, utrzymania zatrudnienia na dotychczasowym poziomie, zwiększenia produkcji oraz zapewnienia praw do nowego modelu samochodu, którego produkcja ma rozpocząć się już w 2006 roku. W ostatnim czasie dużo mówiło się o samochodach Chevrolet Aveo i Lacetti, ciągle jednak brak wiążących decyzji.

FSO w zeszłym roku wytworzyła 39 tys. aut, z czego 90 procent trafiło na eksport, głównie na Ukrainę. Moce produkcyjne zakłady pozwalają na produkcję rzędu 350 tys. aut rocznie. Jak podaje FT plany GM przewidują rozpoczęcie produkcji od kilkudziesięciu tysięcy i stopniowe rozszerzenie do 100 tys. sztuk. GM rozważa również klasyczny outsourcing produkcji do żerańskiej fabryki. Jak informuje FT AvtoZAZ prowadzi negocjacje również z innymi producentami samochodów. Argumentem przemawiającym za GM jest jednak fakt, ze zaporoska fabryka AvtoZAZ już prowadzi montaż Chevroletów.

Przeczytaj także:

FSO - sprzedaż i produkcja w 2005 (2006-02-27)

Wzrost w FSO (2005-12-15)


Podobne wiadomości:

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Autostrada A2 rusza na wschód

Autostrada A2 rusza na wschód

Polskie drogi 2017-07-26

Komentuj:

~Hetman 2006-05-23

W obecnej sytuacji wejście GM byłoby dla FSO najlepszym rozwiązaniem i gwarantowałoby istnienie jakiejkolwiek motoryzacji na Żeraniu. Chyba, że znowu Agora ze swoją sztandarową Gazetą Wyborczą namiesza. Życzę FSO nie tylko utrzmania się na rynku motoryzacyjnym, ale rozwoju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.

Zalando Zalando