GM zabije?

Największy producent na świecie, amerykański koncern General Motors zastanawia się nad możliwością zakończenia produkcji jednej ze swych jedenastu marek, pod którą wytwarza samochody.

Zaczynamy rosyjską ruletkę: Chevrolet, Saturn, Saab, Pontiac, Hummer, Buick, Cadillac, Holden, GMC i Opel-Vauxhall. Która z tych marek będzie miała pecha?

Tego jeszcze nie wiadomo, ale Bob Lutz, vice prezydent giganta zapowiedział w środę, że nie zrealizowanie planów sprzedażowych jednej z nich może oznaczać jej koniec. I nie będzie to odejście "ze starości" jak w przypadku Oldsmobila rok temu.

W świetle znacznego wzrostu konkurencji światowej oraz osłabienia pozycji na giełdzie nowojorskiej "koncern może zostać zmuszony do przypatrzenia się możliwościom wyjścia (z któregoś z biznesów; red.). Mam nadzieję, że nie będziemy musieli tego zrobić" - powiedział Lutz.

Przymiarki jednak już zapewne trwają. Wiadomo, że sprzedaż Buicka i Pontiaca - egzotycznych dla nas, ale ważnych dla koncernu marek - znacznie spadła w przeciągu kilku ostatnich lat, więc mogą one być wzięte jako pierwsze "pod skalpel". Jednak sam autor powyższych słów pracuje nad ich zyskownością inwestując w modele Buick Lacrosse i Lucerne oraz Pontiac G6, Solstice i Torrent na łączną sumę trzech miliardów dolarów.

Kolejnym, mocniejszym argumentem za nie podejmowaniem żadnych kroków, jest wczorajsza wypowiedź innego przedstawiciela zarządu GM-a, Marka LaNeve, vice prezydenta ds. sprzedaży i marketingu. Podkreślił on, że koncern inwestuje we wszystkie swoje marki, na wszystkich rynkach i nie bierze pod uwagę żanych możliwości zakończenia produkcji którejkolwiek z nich.

Tym samym LaNeve starał się dobudować zachwiane zaufanie klientów, dealerów i inwestorów po wcześniejszej wypowiedzi kolegi z zarządu. Jednocześnie wskazał na możliwość zawężenia i wyspecjalizowania oferty modelowej poszczególnych marek, co miałoby je bardziej od siebie odróżnić.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.