mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > GM zamyka fabrykę w Portugalii

GM zamyka fabrykę w Portugalii

Mimo fali protestów we wszystkich chyba europejskich zakładach należących do koncernu General Motors, władze amerykańskiej firmy zadecydowały o zamknięciu portugalskiej fabryki z końcem roku.

GM zamyka fabrykę w Portugalii

Jest to kolejny krok mający na celu restrukturyzację działalności firmy na europejskim rynku. W ubiegłym roku w niemieckich fabrykach zmniejszono łącznie zatrudnienie o 9 tys. osób, a w tym roku pracę straciło już 900 pracowników w brytyjskiej fabryce Ellesmere Port. W portugalskim zakładzie w Azambuja zatrudnionych jest obecnie 1.150 pracowników.

Jako główne przyczyny zamknięcia fabryki w Portugalii wymienia się wysokie koszty logistyki, a co za tym idzie znacznie wyższy koszt wyprodukowania jednego auta. Ocenia się, iż jest on nawet o 500 euro wyższy niż w innych zakładach europejskich GM. Z pewnością duży wpływ na wysokie koszty jednostkowe ma to, iż jest to dosyć mała fabryka, w której roczna produkcja dostawczych modeli Combo wynosi zaledwie 75 tys. egzemplarzy.

Produkcja Combo zostanie przeniesiona do większej fabryki w hiszpańskiej Saragossie, gdzie dzięki korzyściom synergii obniżony zostanie i to znacznie kszt wyprodukowania jednego egzemplarza Combo.

Decyzja o zamknięciu fabryki w Portugalii raczej nie uspokoi jeszcze pozostałych pracowników koncernu na Starym Kontynencie. Do 2014 roku bowiem największy producent motoryzacyjny na świecie zamierza tylko w samej Europie zwolnić jeszcze ok. 30 tys. ludzi. Nie wiadomo, jak na sytuację wpłynie ewentualny alians z Renault-Nissan, o jakim od jakiegoś czasu dość głośno. Bardzo prawdopodobne, iż może przyczynić się do jeszcze większej liczby zwolnień.

Czytaj także:
Renault-Nissan razem z GM? (2006-07-04)

Komentuj:

~realista 2006-07-12

teraz Portugalia, potem Hiszpania, a niedługo Gliwice

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.