mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > GM zapłaci 35 milionów euro?!

GM zapłaci 35 milionów euro?!

Doradca Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości uznał za bezpodstawną apelację holenderskiego przedstawicielstwa Opla dotyczącą kary za ograniczanie wolnej konkurencji na rynku Unii Europejskiej.

Sugestia Adwokata Generalnego Antonio Tizziano jest jasna: „Apelacja powinna zostać odrzucona.”  ETS w 4 sprawach na 5 stosuje się do tego typu zaleceń.

W 2000 Komisja Europejska ukarała Opel Nederland za utrudnianie dealerom sprzedaży samochodów Opla z Holandii do pozostałych państw UE, gdzie auta z błyskawicą na masce częstokroć bywały droższe. Uznając praktyki koncernu za niedopuszczalne Komisja nałożyła na producenta karę w wysokości 43 milionów euro.

Sąd drugiej instancji w 2003 roku obniżył tę kwotę do 35 milionów, lecz GM odwołał się także od złagodzonego wyroku.

Tizziano twierdzi, że GM nie zdołał w sądzie pierwszej instancji obalić argumentacji sędziów. Ustalili oni, że holenderski przedstawiciel Opla groził dealerom, którzy dopuściliby się exportu (również pośredniego) swoich aut poza granicę kraju, odmową wypłaty premii sprzedażnych. Premię stanowią poważny dochód dla punktów sprzedaży samochodów.

Reakcja Brukseli była natychmiastowa.
Analogiczne kłopoty miały i inne poważne firmy. O ile w podobnej sprawie DaimlerChrysler zdołał znacznie obniżyć wysokość kary, a apelacja Volkswagena w 2003 zupełnie uwolniła go  odpowiedzialności, o tyle PSA (Peugeot i Citroen) za identyczny, także dotyczący Holandii proceder będzie musiało zapłacić prawie 50 milionów euro.

Czytaj więcej:

GM notuje wzrost w Chinach

GM buduje centrum w Moskwie

Ford nie ma się czym chwalić

Kryzys w Delphi przyczyną kłopotów GM


Podobne wiadomości:

GM notuje wzrost w Chinach

GM notuje wzrost w Chinach

Aktualności 2005-10-27

GM buduje centrum w Moskwie

GM buduje centrum w Moskwie

Aktualności 2005-10-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.