mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > GP Japonii: Vettel przypieczętował drugi tytuł

GP Japonii: Vettel przypieczętował drugi tytuł

Sebastian Vettel z Red Bull Racing dołączył do ekskluzywnego klubu dziewięciu kierowców, którzy zdobyli mistrzostwo świata Formuły 1 dwa razy z rzędu. Niemiec został także najmłodszym podwójnym mistrzem świata w historii Formuły 1.

Grand Prix Japonii na torze Suzuka, gdzie w ostatnich 24 latach koronowano 11 mistrzów świata, wygrał Jenson Button z McLarena, odnosząc swoje trzecie w tym roku zwycięstwo na oponach Pirelli. Dzięki temu McLaren ma na koncie dziewięć triumfów na Suzuce. Brytyjski zespół pozostaje producentem z największą liczbą sukcesów na tym torze, a Button umocnił się na drugiej pozycji w klasyfikacji mistrzostw świata kierowców.

By zdobyć drugi z rzędu mistrzowski tytuł, Vettel potrzebował tylko jednego punktu. Po zakwalifikowaniu się na pole position ukończył wyścig na trzeciej pozycji, dzięki czemu Red Bull w każdym wyścigu tego sezonu miał przynajmniej jednego kierowcę w pierwszej trójce. Drugie miejsce zajął Fernando Alonso z Ferrari.

Za sprawą płynnego układu toru i dużych obciążeń bocznych zużycie opon było istotnym czynnikiem w Japonii. Pierwsza trójka zaliczyła po trzy wizyty na pasie serwisowym. Pierwsze trzy etapy wyścigu przejechali na miękkim ogumieniu P Zero „żółtym”, po czym zaliczyli o wiele dłuższy przejazd na pośredniej mieszance P Zero „białej”, wykorzystując większą wytrzymałość twardszego ogumienia przy niższym obciążeniu paliwem.

Podczas drugiej rundy pit stopów Button znalazł się na prowadzeniu, gdy Vettel zaliczył swój postój na 19. okrążeniu. Niemiec jako pierwszy wykonał zmianę na pośrednie opony, odwiedzając boksy po raz ostatni na 33. okrążeniu. Na twardszej mieszance przejechał pozostałe do mety 20 okrążeń. Cztery okrążenia później po pośrednie ogumienie zjechał także Fernando Alonso z Ferrari, który przeskoczył przed Vettela i na mecie był drugi.

Pięć okrążeń przed metą czołową czwórkę dzieliło mniej niż sześć sekund, co zapewniło spektakularny finisz wyścigu. Alonso zbliżał się do Buttona i na mecie różnica między obydwoma kierowcami, jadącymi na pośrednich oponach, wynosiła zaledwie 1,1 sekundy.

Poza Buttonem i Vettelem powody do zadowolenia po Grand Prix Japonii miał także Nico Rosberg z Mercedesa. Problem z hydrauliką w kwalifikacjach oznaczał, że musiał startować z ostatniego rzędu. Ruszył na pośrednich oponach, po czym trzykrotnie zakładał miękkie ogumienie i w drodze po jeden punkt za dziesiąte miejsce nadrobił 13 pozycji. Najwyżej sklasyfikowanymi zawodnikami, którzy jechali na dwa postoje, byli Sergio Perez z Saubera i Witalij Pietrow z Lotus Renault, którzy zajęli odpowiednio ósme i dziewiąte miejsce.

Mimo, że losy tytułu mistrzowskiego zostały rozstrzygnięte dość wcześnie, nie oznacza to końca emocji w tegorocznym sezonie Formuły 1. Do rozdania zostały bowiem szarfy wicemistrzowskie, na których zdobycie szanse ma aż czterech kierowców – Jenson Button, Mark Webber, Fernando Alonso i Lewis Hamilton.