mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > GP Korei Pd.: Pirelli podało mieszanki

GP Korei Pd.: Pirelli podało mieszanki

Pirelli prosto z Japonii udaje się do Korei, zaliczając drugi w tym sezonie zaoceaniczny zestaw wyścigów tydzień po tygodniu, tak jak na początku roku miało to miejsce w przypadku Malezji i Chin. Ciasny tor Yeongam położony jest w Mokpo, 400 kilometrów na południe od Seulu, i stanowi mocny kontrast do płynnej pętli Suzuki.

GP Korei Pd.: Pirelli podało mieszanki
Mimo dużych wymagań stawianych przez tor, Pirelli przywozi jedną z najodważniejszych kombinacji opon: miękkie P Zero „żółte” i supermiękkie P Zero „czerwone”. To ogumienie przejdzie niezwykle trudny sprawdzian na koreańskim torze, który w zeszłym roku zadebiutował w kalendarzu Formuły 1. Jest tu kilka wolnych i technicznych zakrętów, a także szybsze łuki. To sprawia, że opony i ustawienia samochodu muszą być bardzo uniwersalne. W drugim sezonie korzystania nawierzchnia w Korei będzie prawdopodobnie bardziej starta, a co za tym idzie bardziej szorstka. To może przyspieszyć zużycie ogumienia – zwłaszcza, że na torze nie brakuje fragmentów, które wymagają optymalnej trakcji.

Szybkie łuki oznaczają, że w Korei obciążenie boczne opon będzie największe spośród wszystkich obiektów, na których stosuje się kombinację miękkich i supermiękkich opon: Monako, Węgry, Kanada i Singapur. Tak jak Kanada, Yeongam to pół-stały obiekt, którego niektóre sekcje przebiegają po normalnych drogach wiodących wzdłuż nabrzeża. To oznacza zmienny poziom przyczepności, co z kolei wpływa na ustawienia. Długa prosta przed pierwszą sekwencją właściwych zakrętów nie pomaga w skutecznym dogrzaniu ogumienia. Nagłe ugięcia w zakrętach przy niedostatecznie wysokiej temperaturze podnosi ryzyko grainingu i odrywania się fragmentów gumy.

Pogoda w Korei jest kolejną ważną zmienną. Nadmorska lokalizacja Mokpo sprawia, że nagłe burze nie są tu niczym rzadkim. W zeszłym roku start opóźniono z powodu ulewy, a następnie zawody przerwano na 45 minut.

Podobne wiadomości:

Maria Teresa de Filippis - nie żyje pierwsza kobieta w F1

Maria Teresa de Filippis - nie żyje pierwsza...

Aktualności 2016-01-13

Audi mówi

Audi mówi "nie" Formule 1

Aktualności 2015-05-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Sportowy Toyota Yaris na horyzoncie
Sportowy Toyota Yaris na horyzoncie
Japoński producent przedstawił szkic Yarisa, który jest zapowiedzią sportowej wersji tego modelu. Na rynku samochód będzie konkurentem m.in. Forda Fiesty ST.