mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > GP Korei Pd.: Pirelli podało mieszanki

GP Korei Pd.: Pirelli podało mieszanki

Pirelli prosto z Japonii udaje się do Korei, zaliczając drugi w tym sezonie zaoceaniczny zestaw wyścigów tydzień po tygodniu, tak jak na początku roku miało to miejsce w przypadku Malezji i Chin. Ciasny tor Yeongam położony jest w Mokpo, 400 kilometrów na południe od Seulu, i stanowi mocny kontrast do płynnej pętli Suzuki.

GP Korei Pd.: Pirelli podało mieszanki
Mimo dużych wymagań stawianych przez tor, Pirelli przywozi jedną z najodważniejszych kombinacji opon: miękkie P Zero „żółte” i supermiękkie P Zero „czerwone”. To ogumienie przejdzie niezwykle trudny sprawdzian na koreańskim torze, który w zeszłym roku zadebiutował w kalendarzu Formuły 1. Jest tu kilka wolnych i technicznych zakrętów, a także szybsze łuki. To sprawia, że opony i ustawienia samochodu muszą być bardzo uniwersalne. W drugim sezonie korzystania nawierzchnia w Korei będzie prawdopodobnie bardziej starta, a co za tym idzie bardziej szorstka. To może przyspieszyć zużycie ogumienia – zwłaszcza, że na torze nie brakuje fragmentów, które wymagają optymalnej trakcji.

Szybkie łuki oznaczają, że w Korei obciążenie boczne opon będzie największe spośród wszystkich obiektów, na których stosuje się kombinację miękkich i supermiękkich opon: Monako, Węgry, Kanada i Singapur. Tak jak Kanada, Yeongam to pół-stały obiekt, którego niektóre sekcje przebiegają po normalnych drogach wiodących wzdłuż nabrzeża. To oznacza zmienny poziom przyczepności, co z kolei wpływa na ustawienia. Długa prosta przed pierwszą sekwencją właściwych zakrętów nie pomaga w skutecznym dogrzaniu ogumienia. Nagłe ugięcia w zakrętach przy niedostatecznie wysokiej temperaturze podnosi ryzyko grainingu i odrywania się fragmentów gumy.

Pogoda w Korei jest kolejną ważną zmienną. Nadmorska lokalizacja Mokpo sprawia, że nagłe burze nie są tu niczym rzadkim. W zeszłym roku start opóźniono z powodu ulewy, a następnie zawody przerwano na 45 minut.

Podobne wiadomości:

Audi mówi

Audi mówi "nie" Formule 1

Aktualności 2015-05-19

Maria Teresa de Filippis - nie żyje pierwsza kobieta w F1

Maria Teresa de Filippis - nie żyje pierwsza...

Aktualności 2016-01-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross