mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > GP Węgier: Czy Polakowi tym razem uda się stanąć na podium?

GP Węgier: Czy Polakowi tym razem uda się stanąć na podium?

W niedzielę po raz trzeci Robert Kubica z teamu BMW-Sauber wystartuje w wyścigu o Grand Prix Węgier. W dwóch poprzednich nie udało mu się zająć miejsca na podium w rywalizacji na torze Hungaroring położonym na przedmieściach Budapesztu.

GP Węgier: Czy Polakowi tym razem uda się stanąć na podium?
"Grand Prix Węgier jest rozgrywana najbliżej mojego kraju, więc na trybunach będzie pewnie sporo polskich kibiców. Dlatego w jakiś sposób będzie to dla mnie niemal domowy wyścig. To szczególne miejsce, bo przed dwoma laty właśnie na Hungaroringu zadebiutowałem w Formule 1. Każdy kierowca ma szczególny sentyment do toru, na którym odnotował pierwszy start w karierze" - powiedział Kubica.

Polski kierowca przed dwoma laty zajął tu siódme miejsce, ale kilka godzin po wyścigu został zdyskwalifikowany przez komisję techniczną FIA, ponieważ jego bolid był o dwa kilogramy lżejszy niż dopuszcza regulamin. Wówczas zastąpił on w ekipie BMW-Sauber Kanadyjczyka Jacquesa Villeneuve'a, dwukrotnego triumfatora GP Węgier (1996 i 1997), który zakończył karierę trakcie sezonu.

Natomiast przed rokiem Kubica był w tym wyścigu piąty. Zwyciężył Brytyjczyk Lewis Hamilton z McLaren-Mercedes przed Finem Kimim Raikkonenem z Ferrari oraz drugim kierowcą BMW-Sauber - Niemcem Nickiem Heidfeldem, któremu również odpowiada tor położony na przedmieściach Budapesztu.

"Przed dwoma laty osiągnąłem wynik o wymiarze historycznym - zdobyłem po raz pierwszy miejsce na podium dla BMW-Sauber i to w bardzo deszczowym wyścigu, a ostatnio dojechałem do mety na trzecim miejscu. Mam wiele miłych wspomnień z Hungaroringu również z poprzednich lat, bowiem w 1999 roku właśnie tutaj zapewniłem sobie mistrzostwo w Formule 3000. Poza tym bardzo mi się podoba Budapeszt i jego zabytki" - powiedział Heidfeld.

Tor Hungaroring jest jednym z najwolniejszych obiektów, na których rozgrywane są eliminacje mistrzostw świata Formuły 1. Jest bardzo kręty i nie pozwala na uzyskiwanie przez kierowców bardzo dużych prędkości. Dlatego przed startem bardzo ważne jest precyzyjne ustawienie parametrów aerodynamicznych, no i jak najwyższa pozycja zajęta w kwalifikacjach.

Grand Prix Węgier rozgrywane jest od 1986 roku, a w tym sezonie kierowcy wystartują w niej po raz 23. W tym czasie tor był wielokrotnie modyfikowany, a ostatnio w 2003 roku, gdy wydłużono dystans jednego okrążenia z 3,975 km do 4,381 km.

Organizatorzy nigdy nie mieli problemów z frekwencją na trybunach, bowiem tor jest położony jest około 20 minut jazdy samochodem na północny wschód od centrum miasta. Od dwóch lat właśnie tu pojawia się największa grupa kibiców z Polski, którzy dopingują przede wszystkim Kubicę. Tor leży najbliżej ze wszystkich obiektów Formuły 1. Dlatego Polacy tak tłumnie wybierają się na Węgry. Ojciec Roberta, Artur Kubica zorganizował dla fanów wyjazd z Katowic. Dwoma autokarami pojedzie do Budapesztu prawie 100 osób. Takich autobusów wyruszy z całej Polski znacznie więcej. Do tego kilka tysięcy aut osobowych i kilkaset osób, które polecą samolotami. W sumie szacuje się, że w Budapeszcie będzie 30 tysięcy Polaków. Wszyscy z nadzieją, że zobaczą Roberta na podium.

W niedzielę kierowcy będą mieli do pokonania dystans 306,663 km, czyli 70 okrążeń toru.
Tematy w artykule: Robert Kubica F1 F1

Podobne wiadomości:

Kubica mistrzem świata?

auto motor i sport 0000-00-00

Maria Teresa de Filippis - nie żyje pierwsza kobieta w F1

Maria Teresa de Filippis - nie żyje pierwsza...

Aktualności 2016-01-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.