mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Gdy pasażer Cię denerwuje...

Gdy pasażer Cię denerwuje...

Obecność pasażera w samochodzie aż w ponad 10% przypadków może być przyczyną dekoncentracji kierowcy. Rozpraszanie uwagi kierowcy czy wręcz namawianie go do ryzykownych manewrów w trakcie jazdy grozi tragicznymi skutkami. Problem ten dotyczy szczególnie młodych, niedoświadczonych i jednocześnie bardziej skłonnych do podejmowania ryzyka kierowców.

Gdy pasażer Cię denerwuje...
Znajomy jako pasażer może mieć bardziej negatywny wpływ na kierowcę podczas jazdy niż np. członek rodziny. Według badań, jeśli kierowca to kobieta, jest ona bardziej skłonna do podejmowania ryzykownych decyzji w obecności pasażera przeciwnej płci. Mężczyzna będący pasażerem kobiety częściej namawia ją do niebezpiecznej jazdy niż dzieje się to w przypadku, gdy kierowcą jest mężczyzna, a pasażerem kobieta lub gdy kierowca i pasażer są kobietami.

Szczególnym rodzajem pasażerów są dzieci. Jeśli kierowca jedzie sam z dzieckiem, powinien zadbać o to, aby w zasięgu ręki miało ono zabawkę, którą może się zająć. Jeśli dziecko w trakcie jazdy zaczyna płakać, najlepiej stanąć w bezpiecznym miejscu i dopiero po uspokojeniu malucha wznowić podróż.

Jak być odpowiedzialnym pasażerem?
Odpowiedzialny pasażer to osoba, która nie dekoncentruje kierowcy, jednak gdy wymaga tego sytuacja, pomaga mu w podróży, np. czytając mapę. Bezpieczeństwo podróży zależy także od pasażera, dlatego powinien on zwracać uwagę kierowcy, jeśli ten jedzie niezgodnie z przepisami. Nigdy nie powinien też zgodzić się na jazdę z kierowcą, który jest pod wpływem alkoholu lub co do którego ma takie podejrzenia.

Bądź odpowiedzialnym pasażerem:
- nie nalegaj, aby w samochodzie słuchać głośno muzyki;
- nie pal w aucie jeżeli może to powodować dyskomfort kierowcy;
- nie zgadzaj się np. na przytrzymywanie kierownicy w trakcie jazdy;
- nie „zagaduj” kierowcy;
- nie pozwalaj, aby kierowca w trakcie jazdy korzystał z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego;
- nie wykrzykuj nagle czegokolwiek, bo możesz przestraszyć kierowcę;
- nie doprowadzaj do kłótni z kierowcą w trakcie jazdy;
- nie namawiaj kierowcy do podejmowania jakichkolwiek manewrów, do których on sam ma wątpliwości;
- nie wsiadaj do samochodu z kierowcą, który jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających – za wszelką cenę staraj się przekonać również i jego do zmiany decyzji.

Podobne wiadomości:

Tragiczny bilans na drogach

Tragiczny bilans na drogach

Aktualności 2016-03-29

Święta 2016 na drogach – mniej wypadków, mniej pijanych

Święta 2016 na drogach – wypadków,...

Aktualności 2016-12-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.