mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Gdyby na świecie było tylko 100 samochodów

Gdyby na świecie było tylko 100 samochodów

W dzisiejszych czasach mamy dostępną mnogość marek, kolorów, nieskończone listy wyposażenia. Kupowanie samochodu (pod warunkiem, że mamy przy sobie odpowiednią ilość gotówki) może być czasem nie lada problemem.

Gdyby na świecie było tylko 100 samochodów

Jedna z zagranicznych firm ubezpieczeniowych postanowiła przeanalizować globalne statystyki sprzedaży. Na podstawie tych danych przygotowała infografikę, której założenie jest bardzo proste. Całość została przełożona tak, jakby na świecie jeździło zaledwie sto samochodów. Wychodzą z tego bardzo ciekawe wnioski.

Pierwsza sprawa to kolor samochodu. Gdyby po świecie jeździło tylko 100 egzemplarzy, aż 23 z nich miałyby biały kolor nadwozia. Okazuje się, że w ujęciu globalnym ten kolor cieszy się bardzo dużą popularnością. Nie wiadomo jednak czy wynika to z dużej ilości samochodów służbowych, które najczęściej występują w tej barwie. Drugie miejsce w rankingu zajmują samochody w kolorze czarnym (21 sztuk). Na trzecim miejscu srebrne, potem szare, czerwone, niebieskie, beżowe, żółte/złote, zielone.

Pewnie zastanawiacie się jakie marki byłyby najpopularniejsze. Tego z infografiki się nie dowiemy, ale bardzo wymowny jest kraj pochodzenia. Okazuje się, że aż 29 samochodów byłoby z Japonii. Zaraz za nimi uplasowało się 20 aut z Niemiec. Południowa Korea, która jest obecnie trzecią siłą w ujęciu globalnym zabrałaby z tej puli 12 aut. Tyle samo należałoby do USA. Potem mamy Francję z wynikiem 10 egzemplarzy. Następnie w kolejności mamy Wielką Brytanię, Włochy, Chiny, Czechy oraz... Iran.

Najpopularniejszym miejscem produkcji jest oczywiście Azja. Wynik wynosi tutaj aż 54 egzemplarze, czyli ponad połowa jeżdżących samochodów pochodzi z tego kontynentu. Oczywiście bardzo duży udział ma tutaj rynek chiński, gdzie powstają coraz większe obiekty mające dostarczać potężną ilość samochodów na ten bardzo chłonny rynek. Europa (razem z Rosją i Afryką) zajmuje drugie miejsce z ilością w postaci 28 samochodów. Kolejne miejsca zajęła Ameryka Północna (11), Ameryka Południowa (5) oraz Australia i Oceania (2).

Kolejna sprawa to miejsce, gdzie trafiają wyprodukowane na całym świecie samochody. Pierwszym miejscem pod względem sprzedaży jest znowu Azja. Z całej puli trafiają tutaj aż 42 samochody. Kolejne miejsce zajmuje Europa i Rosja. W tym przypadku sprzedaje się tylko 25 egzemplarzy. Wyżej nad Starym Kontynentem znajduje się Ameryka Północna. Na ostatnim miejscu Ameryka Południowa.

Coraz większa popularność automatycznej skrzyni biegów w nowych samochodach powinna zdominować ten ranking. Tak jednak nie jest. Przeważająca część, bo aż 54 egzemplarze, byłyby wyposażone w manualną przekładnię. Jeśli chodzi o klasyczne automaty to jest to 35 egzemplarzy. Skrzynia bezstopniowa CVT wykorzystywana w autach hybrydowych to 8 egzemplarzy. Co ciekawe, zautomatyzowana przekładnia ręczna z podwójnym sprzęgłem to tylko 2 egzemplarze. Wersja z pojedynczym sprzęgłem to tylko jeden egzemplarz.

W ujęciu globalnym nadal dominującym sposobem zasilania samochodu jest benzynowa bezołowiowa. Aż 43 samochody byłyby napędzane w ten sposób.  Drugie miejsce należy do samochodów wyposażonych w silniki wysokoprężne. Tutaj proporcja wynosi 35 samochodów. Kolejne miejsca należą do hybryd zasilanych benzyną lub olejem napędowym (11 egzemplarzy). 7 egzemplarzy to hybrydy napędzane gazem. 4 egzemplarze to pozostałe (nie wymieniono jakie) rodzaje napędu.

Na podstawie tych statystyk można by było stworzyć modelowy samochód. Okazuje się, że byłaby to Toyota Corolla w kolorze białym. Auto wyprodukowane w Japonii i bardzo popularne nie tylko w Azji, ale na całym świecie. Świadczy o tym chociażby ponad 40 milionów sprzedanych egzemplarzy przez kilka dekad produkcji. Corolla byłaby napędzana silnikiem benzynowym współpracującym ze skrzynią manualną.


Podobne wiadomości:

Skoda bije rekordy w Polsce i na świecie

Skoda bije rekordy w Polsce i na świecie

Aktualności 2016-02-16

Najpopularniejsze auta w Europie w 2016 roku

Najpopularniejsze auta w Europie w 2016 roku

Aktualności 2016-04-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.