mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Gdzie i kiedy na zimówkach?

Gdzie i kiedy na zimówkach?

W Polsce nie obowiązują jednoznaczne przepisy nakazujące kierowcom wymianę opon z letnich na zimowe, kiedy na drogach panują ekstremalne warunki atmosferyczne. W Europie jest jednak gro krajów, w których takie wymogi istnieją, a niedostosowanie się do nich może grozić nie tylko otrzymaniem mandatu, ale też trafieniem za kratki. Nim wyruszymy na ferie warto sprawdzić, czego możemy się spodziewać w zimowych miesiącach podróżując za granicą.

Gdzie i kiedy na zimówkach?
Austria: W kraju słynącym z walca i najlepszych kurortów narciarskich nie obowiązują jednoznaczne przepisy wyposażania auta w opony zimowe. Prawda jest jednak taka, że zarówno auta osobowe oraz dostawcze do 3,5 t. muszą w okresie od 1. listopada do 15. kwietnia posiadać takowe ogumienie, jeśli na drogach panują zimowe warunki (minimalny, dopuszczalna wysokość bieżnika opony to 4 mm). To samo dotyczy stosowania łańcuchów śnieżnych.

 
Chorwacja: Podobnie jak w Austrii, chorwaccy decydenci również nie sformułowali precyzyjnego przepisu, mówiącego o obowiązkowej zmianie opon z letnich na zimowe w chłodniejszych miesiącach. Taka czynność jest jednak zalecana zwłaszcza, że ustawodawca może wymagać takiego ogumienia na określonych odcinkach dróg, jeśli warunki panujące na nich będą tego wymagać. Auta firmowe/przemysłowe muszą dodatkowo posiadać obowiązkowo na wyposażeniu w okresie zimowym małą saperkę.


Czechy: U naszych południowych sąsiadów sprawa zmiany opon jest jasna. Zimówki są obowiązkowe w czasie od 1. listopada do ostatniego dnia marca, jeśli na drogach panują zimowe warunki. Przepis odnośni się ponownie do podróżowania po wszystkich kategoriach dróg.

Francja: Jeśli w danym regionie kraju panują niekorzystne warunki atmosferyczne, wówczas stosowanie opon zimowych („Pneus neige") może być wymagane przez krótki czas na określonych częściach trasy. Informują o tym specjalne znaki pionowe.

Niemcy: Za Odrą kierowcy są zobowiązani do jazdy na oponach zimowych, jeśli sytuacja na drogach tego wymaga.

Słowenia: W jednym z najmniejszych krajów członkowskich Unii Europejskiej jazda na oponach zimowych jest obowiązkowa w terminie: 15. listopad - 15. marzec następnego roku.

Szwajcaria: Mimo typowo alpejskiego klimatu, stosowanie opon zimowych w ojczyźnie Louisa Chevroleta, nie jest poparte żadnym aktem prawnym. Szwajcarska policja może natomiast ukarać srogim mandatem każdego kierowcę, który dopuścił się utrudnień w ruchu drogowym z winy nie posiadania w swoim pojeździe opon zimowych. A jeśli dodatkowo taki nieszczęśnik doprowadzi do wypadku, wówczas ciążyć może na nim nawet kara pozbawienia wolności.

Włochy: Na konkretnych trasach, na których panuje typowo zimowa aura, może zostać nałożony, tymczasowy obowiązek jazdy na oponach z agresywniejszym, zimowym bieżnikiem lub używania łańcuchów śnieżnych. Dotyczy to głównie prowincji Mediolanu i Południowego Tyrolu. W Dolinie Aosty obowiązuje natomiast sztywny nakaz jazdy na zimowych pneumatykach w okresie od 15. października do 15. kwietnia.


W pozostałych krajach Europy, takich jak: Belgia, Dania, Holandia, Norwegia i Wielka Brytania, podobnie jak w naszym kraju nie istnieje przepis obligujący do wymiany opon na zimowe. Zamiast stosowania takich pneumatyków może natomiast nastąpić sytuacja, w której wymagane będzie założenie łańcuchów śnieżnych na oś napędzającą pojazd. Dotyczy to dróg, które częściowo lub całkowicie pokryte są śniegiem i lodem. Brak takiego przepisu nie zwalnia jednak z myślenia o bezpieczeństwie własnym i innych uczestników ruchu drogowego – dlatego warto pamiętać, że opona zimowa w mroźnych miesiącach działa zdecydowanie bardziej efektywnie od opony letniej.

*dane ADAC

Podobne wiadomości:

Winiety 2018 - ile kosztują, gdzie kupić

Winiety 2018 - ile kosztują, gdzie kupić

Finanse i prawo 2017-12-05

Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez rząd

Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez...

Finanse i prawo 2017-01-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Odświeżona Mazda 6 zadebiutuje w Genewie
Odświeżona Mazda 6 zadebiutuje w Genewie
Japoński producent przygotowuje się do salonu motoryzacyjnego w Genewie. Na halach wystawowych pojawi się odświeżona Mazda 6. Znamy już listę zmian w tym modelu.