mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Gdzie kierowcy mają najlepiej?

Gdzie kierowcy mają najlepiej?

Jak często narzekacie na korki jadąc rano do pracy? Pewnie wydaje się Wam, że w Waszym mieście jest najgorzej. Otóż niekoniecznie. Sprawdźcie zatem, które miasta w Polsce są najbardziej i najmniej przyjazne dla kierowców.

Gdzie kierowcy mają najlepiej?
Podczas tworzenia tego zestawienia brano pod uwagę czynniki, które  mają duży wpływ na komfort poruszania się po mieście. Są to przede wszystkim: średnie ceny paliwa Pb 95, prędkości osiągane w centrum, koszt godzinnego parkowania w „strefie” i tygodniową liczbę kolizji na drogach (zgłoszonych do systemu Yanosik). 

W każdej z 4 kategorii najlepsze miasta otrzymywały 100 punktów (czyli maksymalnie do zdobycia było 400 punktów). Warto dodać, że dla każdej z tych czterech kategorii wydzielono przedziały punktowe – na podstawie tych przedziałów przyznawano punkty.

Oto widełki na podstawie których przydzielano punkty: 

Ceny paliw (PB 95)
do 5,25 zł za litr – 100 punktów
do 5,30 zł za litr – 80 punktów
do 5,35 zł za litr – 60 punktów
do 5,40 zł za litr – 40 punktów
powyżej 5,40 zł za litr – 20 punktów
 
Średnie prędkości:
do 30 km/h – 20 punktów
do 32 km/h – 40 punktów
do 34 km/h – 60 punktów
do 36 km/h – 80 punktów
powyżej 36 km/h – 100 punktów
 
Postój w strefie płatnego parkowania (w dni powszednie, w ścisłym centrum, koszt pierwszej pełnej godziny)
0 zł –100 punktów
2 zł – 75 punktów
do 2,50 zł – 50 punktów
powyżej 2,50 zł – 25 punktów
 
Zgłaszane tygodniowo kolizje:
do 10 kolizji – 100 punktów
od 11 do 20 kolizji – 80 punktów
od 21 do 30 kolizji – 60 punktów
od 31 do 40 kolizji – 40 punktów
od 41 do 50 i więcej kolizji – 20 punktów


Dane do tego zestawieniu pobrano z serwisu korkowo.pl, który zajmuje się prezentowaniem aktualnej sytuacji drogowej w Polsce. W kwestii badania średnich prędkości, cen paliw oraz liczby kolizji wykorzystano system Yanosik oraz Flotis Mobile. Badanie było przeprowadzane w dniach 1-15 kwietnia 2014 roku. Ceny za parkowanie pobrano ze stron urzędów danych miast. 

Tak wygląda ranking najbardziej i najmniej przyjaznych miast w Polsce:
 
Liderem zestawienia okazał się być Rzeszów. Miasto zdobyło w sumie 360 punktów, na 400 możliwych, odstawiając w tyle dużo większe i bardziej prestiżowe lokalizacje. Okazuje się, że ceny paliw nie przekraczają tam 5,24 zł, a jazda w centrum wynosi średnio 36 km/h. Kierowcy w Rzeszowie mogą się również cieszyć z możliwości darmowego parkowania w mieście. Znając jednak życie, na pewno dość szybko sytuacja ulegnie zmianie. Płynny ruch miejski w Rzeszowie możliwy jest dzięki relatywnie małej liczbie zgłaszanych kolizji.
 
Na drugim biegunie zestawienia znalazł się Poznań. Na 400 możliwych punktów miasto zdobyło zaledwie 125 oczek. Kierowcy nie mają tam łatwego życia. Nie dość, że ceny paliw dochodzą do najdroższych w Polsce, to jeszcze średnia prędkość dla jazdy w mieście nie przekracza 32 km/h. To wszystko z powodu wysokiego współczynnika kolizji, który wynosi ponad 40 zgłoszeń tygodniowo. Poszukiwanie miejsca parkingowego nie jest łatwe, a dodatkowo kosztuje 3 złote za godzinę.

Gdyby popatrzeć na zestawienie pod względem liderów w danej kategorii to Wrocław zwyciężyłby razem z Rzeszowem w kwestii cen paliw. W obu miastach średnia cena litra Pb nie przekracza 5,25 zł. Najszybszymi miastami w Polsce byłby Gdańsk i Białystok. tam średnia prędkość w mieście wynosi powyżej 36 km/h. Najtańszym miastem do parkowania byłby Rzeszów. Najmniej stłuczek podczas badania odnotowano w Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, Kielcach, Opolu, Olsztynie oraz Białymstoku.
Tematy w artykule: drogi polskie korki

Podobne wiadomości:

Polskie drogi będą nowoczesne

Polskie drogi będą nowoczesne

Polskie drogi 2015-08-07

Światowe Dni Młodzieży – utrudnienia w ruchu

Światowe Dni Młodzieży – utrudnienia w ruchu

Polskie drogi 2016-07-28

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross