mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Gdzie sprzedają najgorsze paliwo?

Gdzie sprzedają najgorsze paliwo?

UOKiK opublikował kilka dni temu najnowszy raport corocznej kontroli jakości paliw. Nie mamy dobrych wiadomości - jest gorzej niż rok temu. Najgorsze paliwo w Polsce jest w województwie łódzkim.

Gdzie sprzedają najgorsze paliwo?
Kontrolerzy pracujący dla UOKiK przez ostatni rok przebadali ponad 1300 stacji paliwowych w całej Polsce. Wyniki raportu nie napawają jednak optymizmem. W 5,2 procent stacji stwierdzono nieprawidłowości. Dla porównania nie dalej jak rok temu na 945 prób tylko 3,92 procent nie spełniało norm.

W tym roku kontrolerom udało się sprawdzić dużo więcej obiektów niż w poprzednich latach. Lokalizacje są dobierane losowo z całej Polski. Podczas badania sprawdzana jest jakość nie tylko benzyny, ale także oleju napędowego. W przypadku tego pierwszego paliwa najczęstszym problemem jest tzw. prężność par. Gdy ten parametr jest nieprawidłowy może dojść do problemów z uruchomieniem silnika wskutek tzw. korków parowych. Kolejnym problemem była bardzo często zbyt niska liczba oktanowa, która może doprowadzić do występowania spalania stukowego. Wpływa to na komfort pracy silnika, a także zwiększa zużycie paliwa.

Podczas badania oleju napędowego kontrolerzy najczęściej kwestionowali temperaturę zapłonu, która była zbyt niska oraz zbyt duży poziom siarki, która wpływa na zużycie silnika oraz jego podzespołów. Szczególnie jest to wyczuwalne w nowoczesnych dieslach, gdzie jednostki są bardzo wrażliwe na jakość paliwa.

Najgorsze paliwo w Polsce według badań UOKiK znajduje się w województwie łódzkim. Współczynnik nieprawidłowości wynosi tam 10,59 procent. Na drugim miejscu znajduje się województwo świętokrzyskie. Tam podczas sprawdzania 7,69 procent stacji miało problem z jakością paliwa. Trzecie miejsce w niechlubnym rankingu zajęło województwo lubelskie, gdzie 7,5 procent stacji otrzymało zastrzeżenia ze strony UOKiK.

Na drugim biegunie znalazło się województwo pomorskie, gdzie nie wykryto żadnych nieprawidłowości. Bardzo niski współczynnik występował również w kujawsko-pomorskim (1,20 procent) oraz mazowieckim (2,40 procent).

Zobacz pełną listę stacji benzynowych, gdzie odnotowano nieprawidłowości związane z jakością paliwa.

Tematy w artykule: stacja paliwowa

Podobne wiadomości:

Sprawdzono jakość paliwa w 2015 roku - wyniki kontroli

Sprawdzono jakość paliwa w 2015 roku - wyniki...

Aktualności 2016-04-13

Paliwa tanieją i będą tanieć

Paliwa tanieją i będą tanieć

Aktualności 2015-07-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Range Rover Velar - luksusowy brat F-Pace
Range Rover Velar - luksusowy brat F-Pace
Na stoisku Range Rovera w Genewie nie zabraknie gorącej premiery. Oto całkowicie nowy model z segmentu SUV, który wypełni lukę pomiędzy najmniejszym Evqoue, a dużym Sport.