mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Geely kupuje markę Proton

Geely kupuje markę Proton

Samochody marki Proton nie są znane w Europie, czego nie można powiedzieć o rynku azjatyckim. Dlatego nie powinien dziwić ruch chińskiego koncernu Gelly, który wszedł w posiadanie marki o sporym potencjale.

Geely kupuje markę Proton
Firma Proton nie może zaliczyć ostatnich lat do udanych. Dlatego malezyjski producent samochodów poszukiwał poważnego inwestora. Od jakiegoś czasu marka znajdowała sie w kręgu zainteresowania francuskiego PSA, które finalnie przejęło Opla. Wcześniej w grę wchodziło Renault, a nawet Suzuki, ale na ostatniej prostej pozostał chiński koncern Geely.

Firma z Państwa Środka zaoferowała zakup 49 proc. udziałów w marce Proton. Co ciekawe, w rękach koncernu z Malezji znajduje się marka Lotus, czyli legendarny producent samochodów sportowych z Wielkiej Brytanii. Pod skrzydłami Geely znajduje się od jakiegoś czasu szwedzkie Volvo, któremu mariaż z Chińczykami wyszedł na dobre.

Przed włodarzami firmy Geely stoi dość trudne zadanie związane z restrukturyzacją Protona. Marka w ostatnim musiała sprzedawać samochody innych producentów, gdyż własne konstrukcje nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem. Niewykluczone, że sytuacja odwróci sie po przejęciu i Geely uczyni z Protona markę globalną.

W ostatnim czasie malezyjska firma poinformowała o możliwości powrotu do motorsportu. Na początek fabryczna załoga wystartuje w mistrzostwach świata w klasie WRC2.
Tematy w artykule: Proton Satria Proton

Podobne wiadomości:

Volkswagen zainteresowany brytyjską marką

Volkswagen zainteresowany brytyjską marką

Samochody luksusowe 2012-07-26

Kto kupi Lotusa?

Kto kupi Lotusa?

Aktualności 2012-04-26

Komentuj:

~Tomcio78 2017-05-29

Volvo i Lotus w jednych rękach! Volvo zapowiedziało, że inżynierowie Lotusa będą pracowali przy dostrajaniu, a docelowo uczestniczyli w projektowaniu zawieszeń w nowych modelach szwedzkiej marki. Ciekawe czy Proton faktycznie wróci na rajdowe odcinki specjalne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Volkswagen Jetta - niedostępny w Europie
Nowy Volkswagen Jetta - niedostępny w Europie
Na targach w Detroit zadebiutował właśnie jeden z najważniejszych modeli dla koncernu Volskwagen. Kolejne wcielenie Jetty lada moment trafi na ulice za wielką wodą.