mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > General Motors już po kryzysie

General Motors już po kryzysie

Całkowita spłata zadłużenia, nowe, milionowe inwestycje oraz wzrost liczby sprzedanych samochodów - te oznaki wyraźnie sugerują, iż największy amerykański koncern motoryzacyjny problemy ma już za sobą.

General Motors już po kryzysie
Prezes i CEO koncernu General Motors, Ed Whitacre ogłosił wczoraj, iż GM przekazał ostatnią transzę w wysokości 5,8 miliardów dolarów do amerykańskiego skarbu państwa oraz kanadyjskiej Agencji Rozwoju Eksportu (4,7 mld dolarów na rzecz amerykańskiego skarbu państwa oraz 1,1 mld dolarów na rzecz kanadyjskiej Agencji Rozwoju Eksportu), dokonując tym samym całkowitej spłaty pożyczek rządowych przed terminem. Rząd amerykański i kanadyjski oraz władze prowincji Ontario w ramach reorganizacji i powołania nowej spółki GM zapewniły pożyczki w wysokości 8,4 mld dolarów, obejmując udziały w nowej spółce, ratując tym samym tego giganta motoryzacyjnego od bankructwa.

Informacja ta została ogłoszona podczas ceremonii rozpoczynającej inwestycję wartą 257 mln dolarów w zakłady montażowe GM w Fairfax, Kansas oraz w Detroit Hamtramck. Inwestycja pozwoli zakładom w Fairfax na przygotowanie się do produkcji Chevroleta Malibu nowej generacji, zaś z zakładów w Hamtramck uczyni ich drugie źródło, co zapewni, iż Chevrolet będzie w stanie sprostać popytowi na tego popularnego sedana średniej wielkości.

Bez wątpienia jednak duży wpływ na poprawę nastrojów w General Motors mają wyniki sprzedaży ostatnich miesięcy. Sprzedaż czterech marek GM (Chevroleta, Buicka, GMC oraz Cadillaca) wzrosła w marcu o 36% w porównaniu do analogicznego okresu roku 2009, zaś wiele nowych na rynku modeli, w tym Chevrolet Equinox, Camaro i Traverse, GMC Terrain i Acadia, Buick LaCrosse oraz Cadillac SRX – cieszą się dużym popytem w salonach sprzedaży GM.

W zakładach w Fairfax w chwili obecnej produkowane są dwa najlepiej sprzedające się samochody koncernu GM – Chevrolet Malibu i Buick LaCrosse. W okresie pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku sprzedano ponad 49.000 egzemplarzy Malibu i 14.000 egzemplarzy modelu LaCrosse, co stanowi 58-proc. wzrost w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. W odpowiedzi na tak duży popyt w zakładach w Fairfax wprowadzono w lutym br. trzecią zmianę, na której pracuje około 1.050 osób. Tym samym całkowity poziom zatrudnienia w zakładzie wzrósł do ponad 3.800 osób.

Od pojawienia się na rynku nowego GM w lipcu ubiegłego roku, spółka ogłosiła inwestycje opiewające na sumę ponad 1,5 mld dolarów, realizowane w 20 zakładach w USA i Kanadzie. Inwestycje te pozwoliły przywrócić lub stworzyć ponad 7.500 miejsc pracy.

Podobne wiadomości:

Nie będzie fuzji Fiata i General Motors

Nie będzie fuzji Fiata i General Motors

Aktualności 2015-07-16

General Motors zapowiada nowy model

General Motors zapowiada nowy model

Aktualności 2015-06-23

Komentuj:

~karol b. 2010-04-23

no tylko saaba im się udało sprzedać, Opla w końcu sobie zostawili, z kupna hummera w końcu chińczycy zrezygnowali, z saturna też ktoś tam zrezygnował, pontiaca zlikwidowali (hummera i saturna pewno też zlikwidują, jak się nikt chętny nie znajdzie)

~hehe 2010-04-22

A nie mówią ile sprzedali marek ??

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.