mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > General Motors ma 100 lat

General Motors ma 100 lat

Amerykański koncern motoryzacyjny General Motors skończył właśnie 100 lat. I choć ostatni okres pełen jest kłopotów finansowych, to jednak wciąż koncern ten należy do największych graczy w branży motoryzacyjnej.

General Motors ma 100 lat
Początki koncernu sięgają 16 września 1908 r. Wówczas to William C. (Billy) Durant założył spółkę o tej nazwie, która początkowo była kompanią holdingową dla marki Buick. Jednak bardzo szybko skład koncernu poszerzył się o kolejne marki samochodowe. Jeszcze w tym samym roku do Buicka dołączył Oldsmobil (w 2004 r. zakończona została produkcja aut tej marki), a w następnym roku GMC oraz Cadillac. Najważniejszą obecnie marką należącą do GM, o największym wolumenie sprzedaży jest Chevrolet, który w skład amerykańskiego giganta został włączony w 1917 r.

Na przestrzeni następnych kilkudziesięciu lat koncern GM powiększał się o kolejne marki, które były bądź przejmowane, bądź tworzone niemal od podstaw. Dziś do General Motors należą jeszcze Pontiac (od 1926 r.), Vauhxall (1925), Opel (1929), Hummer, Saab (1990), Daewoo, Isuzu, Saturn oraz Holden

Przez 100 lat istnienia General Motors sprzedał łącznie ponad 450 milionów samochodów i ciężarówek na całym świecie. Produkując w 35 krajach i posiadając niemal 24.000 salonów dealerskich na całym świecie, GM należy do ścisłej czołówki największych producentów samochodów na świecie.

GM może poszczycić się nie tylko liczbą sprzedanych samochodów, ale i wieloma innowacjami, które zostały wprowadzone do masowej produkcji, w tym m.in. elektryczny samoczynny rozrusznik, w pełni automatyczna przekładnia, katalizator czy też bezpiecznie pękające szkło i pochłaniająca energię kolumna kierownicy.

General Motors to jednak nie tylko produkcja samochodów i ciężarówek. GM stworzył np. pierwszą na świecie mechaniczną pompę serca, zaprojektował i wyprodukował pojazd księżycowy LRV wykorzystany przez astronautów podczas misji Apollo 15 i pomógł opracować pierwszy na świecie komputerowy system operacyjny.

Dzisiaj GM jest także liderem w dziedzinie technologii paliw alternatywnych, dzięki nowatorskim rozwiązaniom w zakresie ogniw z paliwem wodorowym, pojazdom Flex-Fuel i hybrydom na prąd sieciowy. Kolejne stulecie niewątpliwie może należeć do tego typu aut. Dlatego General Motors rozpoczął je od zaprezentowania produkcyjnego modelu Chevrolet Volt. To rewolucyjny pojazd z napędem elektrycznym o rozszerzonym zasięgu, który zapewnia dystans do 60 kilometrów jazdy bez benzyny i spalin oraz możliwość pokonania setek dodatkowych kilometrów dzięki rozszerzonemu zasięgowi.
Tematy w artykule: General Motors

Podobne wiadomości:

Produkcja stop!

auto motor i sport 0000-00-00

Tak będzie wyglądać Astra IV

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Lexus UX - premiera w Genewie
Lexus UX - premiera w Genewie
Spekulacje na temat nowego crossovera od Lexusa weszły na wyższy poziom. Norweski oddział marki potwierdził plotki - lada moment na salonie w Genewie pojawi się zupełnie nowy model UX.