mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Giga-ciężarówki coraz bliżej?

Giga-ciężarówki coraz bliżej?

Niemiecki Związek Handlu Zagranicznego (BGA) nie stwierdził żadnych przeciwskazań dla ruchu zespołu pojazdów o dmc do 60 ton. Oznacza to, że coraz bardziej prawdopodobna staje się możliwość poruszania dużych składów ciężarówek na niemieckich drogach.

Giga-ciężarówki coraz bliżej?

Tak zwane „Gigaliner-y” jeżdżą już po drogach Skandynawii od 40 lat i do tego czasu nie zanotowano negatywnych oddziaływań na ruch publiczny, obciążenie dróg i mostów oraz bezpieczeństwo ponad 25-metrowych ciężarówek” – powiedział niemieckim mediom szef zarządu BGA Gerhard Riemann.

Umożliwienie poruszania się tak dużym składom w Niemczech budzi jednak wiele kontrowersji. Przeciwnicy „Gigaliner-ów” uważają, że takie pojazdy mogą stwarzać spore zagrożenie przede wszystkim dla kierowców aut osobowych. Zwolennicy z kolei tłumaczą fakt wprowadzenia 60-tonowych „tirów” obniżeniem kosztów transportu i zwiększeniem przepływu towarów.

Ogromne ciężarówki jednak jeżdżą już po niemieckich drogach. W Dolnej Saksonii niedawno rozpoczął się program testów, które jednoznacznie mają zadecydować o przyszłości „transportowych kolosów”.

Czytaj także:

Giga-ciężarówki w Europie? 2006-07-26

Komentuj:

~aaa 2006-08-23

czyli co, zwykły skład plus przyczepa? oby nie u nas, bo większość samochodów tego nie wyprzedzi....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.

Zalando Zalando