mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Giga-ciężarówki coraz bliżej?

Giga-ciężarówki coraz bliżej?

Niemiecki Związek Handlu Zagranicznego (BGA) nie stwierdził żadnych przeciwskazań dla ruchu zespołu pojazdów o dmc do 60 ton. Oznacza to, że coraz bardziej prawdopodobna staje się możliwość poruszania dużych składów ciężarówek na niemieckich drogach.

Giga-ciężarówki coraz bliżej?

Tak zwane „Gigaliner-y” jeżdżą już po drogach Skandynawii od 40 lat i do tego czasu nie zanotowano negatywnych oddziaływań na ruch publiczny, obciążenie dróg i mostów oraz bezpieczeństwo ponad 25-metrowych ciężarówek” – powiedział niemieckim mediom szef zarządu BGA Gerhard Riemann.

Umożliwienie poruszania się tak dużym składom w Niemczech budzi jednak wiele kontrowersji. Przeciwnicy „Gigaliner-ów” uważają, że takie pojazdy mogą stwarzać spore zagrożenie przede wszystkim dla kierowców aut osobowych. Zwolennicy z kolei tłumaczą fakt wprowadzenia 60-tonowych „tirów” obniżeniem kosztów transportu i zwiększeniem przepływu towarów.

Ogromne ciężarówki jednak jeżdżą już po niemieckich drogach. W Dolnej Saksonii niedawno rozpoczął się program testów, które jednoznacznie mają zadecydować o przyszłości „transportowych kolosów”.

Czytaj także:

Giga-ciężarówki w Europie? 2006-07-26

Komentuj:

~aaa 2006-08-23

czyli co, zwykły skład plus przyczepa? oby nie u nas, bo większość samochodów tego nie wyprzedzi....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Abrera czy Teide? Oto nazwy dla nowego Seata
Abrera czy Teide? Oto nazwy dla nowego Seata
Seat ogłosił konkurs na nową nazwę dla największego SUV-a w gamie. Wpłynęło ponad 10 tys. zgłoszeń, a jury wybrało kilka finałowych propozycji, z których zostanie wyłoniona nazwa modelu.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech