mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Giga-linery bezpieczne. Dyskusja trwa.

Giga-linery bezpieczne. Dyskusja trwa.

Dyskusja na temat wprowadzenia w Niemczech przedłużonych składów ciężarówek ponownie trafiła na usta zwolenników i przeciwników, po tym jak tamtejszy Związek Transportu Drogowego (VDA) opublikował wyniki wielomiesięcznych testów tych pojazdów.

Giga-linery bezpieczne. Dyskusja trwa.
VDA po przeprowadzonych licznych testach i porównaniach przedstawiło raport w którym stwierdza, że 25,25 m. składy ciężarówek przeszły pozytywnie wszystkie normy bezpieczeństwa i emisji spalin jakie wymagane są w przypadku konwencjonalnych pojazdów użytkowych. Oznacza to, że VDA nie widzi żadnych przeszkód dla wprowadzenia tego typu aut w Niemczech.

Testy wykazały, że dwie (każda ważąca blisko 60 ton) ciężarówki serii Giga-liner odpowiada pod względem ładowności trzem zwykłym ciężarówkom. Na ruchliwych autostradach w Niemczech oznacza to, że na danym odcinku trasy na każdą minutę przypada o dwie tradycyjne ciężarówki mniej, co naturalnie ma wpływ na obniżenie obciążenia dróg i ograniczenie emisji spalin. Podczas transportu Giga-linery przy porównywalnym załadunku potrafią spalić od 5 do 30% mniej paliwa w porównaniu z konwencjonalnymi ciężarówkami.

Jak do tej pory tylko trzy landy związkowe zdecydowały się na test ponad 25-metrowych pojazdów. Krytycy pomysłu wprowadzenia do ruchu Giga-linerów przedstawiają jeden konkretny argument. Związek na rzecz transportu kolejowego uważa, że ewentualne wprowadzenie takich pojazdów do ruchu odwlecze znacznie w czasie decyzję o transporcie większej ilości aut ciężarowych drogą kolejową. Inne z organizacji wykorzystują argument o obciążeniu dróg, twierdząc jednocześnie, że na skutek większej całkowitej masy pojazdu w niektórych miejscach trzeba będzie wzmocnić obiekty inżynieryjne, takie jak chociażby mosty.

Czytaj także:

25-metrowce w Polsce 2006-10-12

Rusza 60 ton 2006-09-22

Giga-ciężarówki coraz bliżej? 2006-08-23

Podobne wiadomości:

Rusza 60 ton

Rusza 60 ton

Aktualności 2006-09-22

Komentuj:

~Felix 2008-05-01

Ja akurat takim autem jezdze w niemczech i musze powiedzic ze jest problem z miejscem na parkowanie.Od wtorku do czwartku na parkingach przy A2 jest problem zaparkowac normalna ciezarowke.Tak sie sklada ze moj odcinek drogi to w czasie 2,5 godz.wiec nie musze parkowac.

~Szymon 2007-04-24

Sliczna sprawa chetnie takim posmigam...

~seba 2007-03-06

Po skandynawii takie jeżdżą i jest super !

~Piotr B 2007-03-04

"Testy wykazały, że dwie (każda ważąca blisko 60 ton) ciężarówki serii Giga-liner odpowiada pod względem ładowności trzem zwykłym ciężarówką (...)" - LUDZIE!!!!! cieżarówKOM!!! Macie Wy w ogóle jakąkolwiek korektę w redakcji??? Wstyd!!!

~MaTi 2007-03-03

Piękne są te auta :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.