mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Giga-linery bezpieczne. Dyskusja trwa.

Giga-linery bezpieczne. Dyskusja trwa.

Dyskusja na temat wprowadzenia w Niemczech przedłużonych składów ciężarówek ponownie trafiła na usta zwolenników i przeciwników, po tym jak tamtejszy Związek Transportu Drogowego (VDA) opublikował wyniki wielomiesięcznych testów tych pojazdów.

Giga-linery bezpieczne. Dyskusja trwa.
VDA po przeprowadzonych licznych testach i porównaniach przedstawiło raport w którym stwierdza, że 25,25 m. składy ciężarówek przeszły pozytywnie wszystkie normy bezpieczeństwa i emisji spalin jakie wymagane są w przypadku konwencjonalnych pojazdów użytkowych. Oznacza to, że VDA nie widzi żadnych przeszkód dla wprowadzenia tego typu aut w Niemczech.

Testy wykazały, że dwie (każda ważąca blisko 60 ton) ciężarówki serii Giga-liner odpowiada pod względem ładowności trzem zwykłym ciężarówkom. Na ruchliwych autostradach w Niemczech oznacza to, że na danym odcinku trasy na każdą minutę przypada o dwie tradycyjne ciężarówki mniej, co naturalnie ma wpływ na obniżenie obciążenia dróg i ograniczenie emisji spalin. Podczas transportu Giga-linery przy porównywalnym załadunku potrafią spalić od 5 do 30% mniej paliwa w porównaniu z konwencjonalnymi ciężarówkami.

Jak do tej pory tylko trzy landy związkowe zdecydowały się na test ponad 25-metrowych pojazdów. Krytycy pomysłu wprowadzenia do ruchu Giga-linerów przedstawiają jeden konkretny argument. Związek na rzecz transportu kolejowego uważa, że ewentualne wprowadzenie takich pojazdów do ruchu odwlecze znacznie w czasie decyzję o transporcie większej ilości aut ciężarowych drogą kolejową. Inne z organizacji wykorzystują argument o obciążeniu dróg, twierdząc jednocześnie, że na skutek większej całkowitej masy pojazdu w niektórych miejscach trzeba będzie wzmocnić obiekty inżynieryjne, takie jak chociażby mosty.

Czytaj także:

25-metrowce w Polsce 2006-10-12

Rusza 60 ton 2006-09-22

Giga-ciężarówki coraz bliżej? 2006-08-23

Podobne wiadomości:

Rusza 60 ton

Rusza 60 ton

Aktualności 2006-09-22

Komentuj:

~Felix 2008-05-01

Ja akurat takim autem jezdze w niemczech i musze powiedzic ze jest problem z miejscem na parkowanie.Od wtorku do czwartku na parkingach przy A2 jest problem zaparkowac normalna ciezarowke.Tak sie sklada ze moj odcinek drogi to w czasie 2,5 godz.wiec nie musze parkowac.

~Szymon 2007-04-24

Sliczna sprawa chetnie takim posmigam...

~seba 2007-03-06

Po skandynawii takie jeżdżą i jest super !

~Piotr B 2007-03-04

"Testy wykazały, że dwie (każda ważąca blisko 60 ton) ciężarówki serii Giga-liner odpowiada pod względem ładowności trzem zwykłym ciężarówką (...)" - LUDZIE!!!!! cieżarówKOM!!! Macie Wy w ogóle jakąkolwiek korektę w redakcji??? Wstyd!!!

~MaTi 2007-03-03

Piękne są te auta :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.