mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Giga-linery krytykowane

Giga-linery krytykowane

Nie maleje krytyka dotycząca dopuszczenia do ruchu w Niemczech dużych składów ciężarówek o dmc do 60 ton. W sprawie popularnie nazywanych Giga-linerów głos zabrał niemiecki urząd ochrony środowiska (UBA).

Giga-linery krytykowane
Eksperci zajmujący się ochroną środowiska stwierdzają zgodnie, że wprowadzenie do ruchu przedłużonych składów ciężarówek wcale nie ograniczy ruchu pojazdów użytkowych, a zdecydowanie podwyższy ryzyko tworzenia się korków, większego obciążenia dróg i większej emisji spalin. Tym samym UBA skrytykowała ostatni raport Związku Transportu Drogowego (VDA) w którym stwierdzono z goła odmienne wyniki.

UBA swoje racje tłumaczy brakiem odpowiednich warunków do poruszania się po drogach ponad 25-metrowych kolosów. Ze względu na pokaźne rozmiary istnieje mała szansa, żeby takie pojazdy mogłyby być np. transportowane przy dłuższych dystansach drogą kolejową lub transportem kombinowanym (kolej i w ruchu ulicznym). To oznacza, że samochody te mogłyby właściwie poruszać się tylko po drogach, a to z kolei nie przełoży się na zmniejszenie udziału ciężarówek w ruchu ulicznym. UBA twierdzi również, że przy obłożeniu ładowności giga-linerów w niespełna 80% ich poziom emisji spalin jest porównywalny z obecnymi ciężarówkami.

Czytaj także:

Giga-linery bezpieczne. Dyskusja trwa. 2007-03-02

25-metrowce w Polsce 2006-10-12

Rusza 60 ton 2006-09-22

Giga-ciężarówki coraz bliżej? 2006-08-23

Podobne wiadomości:

Rusza 60 ton

Rusza 60 ton

Aktualności 2006-09-22

Komentuj:

~anonimowy 2007-03-26

Gdzie tymi giga - linerami będzie się jeździć? Bo na pewno nie w polsce. Przecież jak taki kolos wyjedzie na drogi to odrazu będą straszne koleiny.

~otto 2007-03-15

Jak na Polską rzeczywistość i nasze wspaniale drogi to naprawde pogratulowac pomysłu. Niech jeden z drugim co toto wymyslili spróbuje takie długasne cudo wyprzedzic na waskiej kretej drodze przy sporym ruchu z przeciwnego kierunku. Ze zwyklymi TIRami kierowcy maja problemy. Jak Niemcy chcą miec takie ciezarowki na autostradach to prosze bardzo, ale póki w Polsce takowych dróg nie ma to pomysł jest conajmniej nietrafiony.

~realnie patrząc 2007-03-13

Giga linery nie przyczynią sie do zmiejszania ilości ciężarówek na drogach, może nieznacznie wpłyną na ochronę środowiska. Wprowadzenie giga - linerów tak na prawde niczego nie zmieni, wątpie aby miały one aż tak bardzo negatywny wpływ na drogi, mosty etc. Jest jednak ktoś kto na tym by skorzystał - To firmy transportowe - wyobraźmy sobie, że firma posiadająca 20 normalnych składów zamienia je na 20 giga - licząc ze normalna cieżarówka waży 40 ton a giga liner 60 to rachunek jest prosty - dochody firm transportowych rosna o 20% - zabierzesz więcej na jeden kurs - zapłacą ci wiecej

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.