mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Giga-linery krytykowane

Giga-linery krytykowane

Nie maleje krytyka dotycząca dopuszczenia do ruchu w Niemczech dużych składów ciężarówek o dmc do 60 ton. W sprawie popularnie nazywanych Giga-linerów głos zabrał niemiecki urząd ochrony środowiska (UBA).

Giga-linery krytykowane
Eksperci zajmujący się ochroną środowiska stwierdzają zgodnie, że wprowadzenie do ruchu przedłużonych składów ciężarówek wcale nie ograniczy ruchu pojazdów użytkowych, a zdecydowanie podwyższy ryzyko tworzenia się korków, większego obciążenia dróg i większej emisji spalin. Tym samym UBA skrytykowała ostatni raport Związku Transportu Drogowego (VDA) w którym stwierdzono z goła odmienne wyniki.

UBA swoje racje tłumaczy brakiem odpowiednich warunków do poruszania się po drogach ponad 25-metrowych kolosów. Ze względu na pokaźne rozmiary istnieje mała szansa, żeby takie pojazdy mogłyby być np. transportowane przy dłuższych dystansach drogą kolejową lub transportem kombinowanym (kolej i w ruchu ulicznym). To oznacza, że samochody te mogłyby właściwie poruszać się tylko po drogach, a to z kolei nie przełoży się na zmniejszenie udziału ciężarówek w ruchu ulicznym. UBA twierdzi również, że przy obłożeniu ładowności giga-linerów w niespełna 80% ich poziom emisji spalin jest porównywalny z obecnymi ciężarówkami.

Czytaj także:

Giga-linery bezpieczne. Dyskusja trwa. 2007-03-02

25-metrowce w Polsce 2006-10-12

Rusza 60 ton 2006-09-22

Giga-ciężarówki coraz bliżej? 2006-08-23

Podobne wiadomości:

Rusza 60 ton

Rusza 60 ton

Aktualności 2006-09-22

Komentuj:

~anonimowy 2007-03-26

Gdzie tymi giga - linerami będzie się jeździć? Bo na pewno nie w polsce. Przecież jak taki kolos wyjedzie na drogi to odrazu będą straszne koleiny.

~otto 2007-03-15

Jak na Polską rzeczywistość i nasze wspaniale drogi to naprawde pogratulowac pomysłu. Niech jeden z drugim co toto wymyslili spróbuje takie długasne cudo wyprzedzic na waskiej kretej drodze przy sporym ruchu z przeciwnego kierunku. Ze zwyklymi TIRami kierowcy maja problemy. Jak Niemcy chcą miec takie ciezarowki na autostradach to prosze bardzo, ale póki w Polsce takowych dróg nie ma to pomysł jest conajmniej nietrafiony.

~realnie patrząc 2007-03-13

Giga linery nie przyczynią sie do zmiejszania ilości ciężarówek na drogach, może nieznacznie wpłyną na ochronę środowiska. Wprowadzenie giga - linerów tak na prawde niczego nie zmieni, wątpie aby miały one aż tak bardzo negatywny wpływ na drogi, mosty etc. Jest jednak ktoś kto na tym by skorzystał - To firmy transportowe - wyobraźmy sobie, że firma posiadająca 20 normalnych składów zamienia je na 20 giga - licząc ze normalna cieżarówka waży 40 ton a giga liner 60 to rachunek jest prosty - dochody firm transportowych rosna o 20% - zabierzesz więcej na jeden kurs - zapłacą ci wiecej

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.