mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Gliwice: Pracownicy wybrali odprawy

Gliwice: Pracownicy wybrali odprawy

Jak informują związki zawodowe działające przy gliwickim zakładzie General Motors Manufacturing Poland, ponad setka pracowników skorzystała z możliwości dobrowolnego odejścia z pracy. Tym, którzy się zdecydowali na taki krok, przysługiwała odprawa.

Gliwice: Pracownicy wybrali odprawy
Gliwicka fabryka Opla musiała się dostosować do obecnej, trudnej sytuacji na rynku motoryzacyjnym. Pod koniec ubiegłego roku zakład miał kilkunastodniowe przestoje w produkcji, ale konieczne były także bardziej radykalne środki. Zlikwidowano trzecią zmianę i podjęto decyzję o redukcji części etatów.

W grudniu ubiegłego roku dyrekcja GMMP zaproponowała pracownikom możliwość dobrowolnego odejścia z pracy. Program ten był skierowany do osób z bezpośredniej produkcji, zatrudnionych na umowy stałe lub czasowe, wygasające po 1 kwietnia bieżącego roku. Przewidywał on odprawy w wysokości czterech miesięcznych płac bazowych w zamian za rozwiązanie umowy o pracę na zasadzie porozumienia stron. Kłopoty finansowe GM sprawiły, że odprawa wypłacana będzie w czterech miesięcznych ratach.

Według związków zawodowych z tej możliwości skorzystało ponad stu pracowników, a połączone z zachętami finansowymi programy dobrowolnych odejść z pracy są jedyną akceptowaną przez stronę związkową formą ograniczania zatrudnienia. Dobrowolne odejścia to według nich zupełnie inna sytuacja niż wszelkie zwolnienia grupowe czy przymusowe (którym się stanowczo sprzeciwiają), ponieważ zatrudnieni sami decydują się na zmianę pracodawcy. Pracownicy są dorosłymi ludźmi i mają prawo sami decydować o swoim losie. Oparte na wolnym wyborze rozstanie się z pracownikami ma jeszcze tę zaletę, że pozwala zachować dobry wizerunek firmy.

Dyrekcja GMMP podkreśla, że wszyscy, którzy skorzystali z oferty dobrowolnego odejścia z zakładu, będą w pierwszej kolejności rozpatrywani do ponownego zatrudnienia, kiedy tylko powstanie taka możliwość, czyli najprawdopodobniej w momencie przywrócenia trzeciej zmiany.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Opel
Tematy w artykule: Opel produkcja samochodow polska motoryzacja slaskie

Podobne wiadomości:

Opel Adam i odpadający dach

Opel Adam i odpadający dach

Aktualności 2017-07-27

Opel Insignia Country Tourer w polskich salonach - ile kosztuje?

Opel Insignia Country Tourer w polskich...

Aktualności 2017-08-06

Komentuj:

~ja 2009-01-24

zamknac ten zakladzik za 1200 na miesiac, bardzo dobrze niech zwalniaja

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando