Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Gliwice: Pracownicy wybrali odprawy

Gliwice: Pracownicy wybrali odprawy

Jak informują związki zawodowe działające przy gliwickim zakładzie General Motors Manufacturing Poland, ponad setka pracowników skorzystała z możliwości dobrowolnego odejścia z pracy. Tym, którzy się zdecydowali na taki krok, przysługiwała odprawa.

Gliwice: Pracownicy wybrali odprawy
Gliwicka fabryka Opla musiała się dostosować do obecnej, trudnej sytuacji na rynku motoryzacyjnym. Pod koniec ubiegłego roku zakład miał kilkunastodniowe przestoje w produkcji, ale konieczne były także bardziej radykalne środki. Zlikwidowano trzecią zmianę i podjęto decyzję o redukcji części etatów.

W grudniu ubiegłego roku dyrekcja GMMP zaproponowała pracownikom możliwość dobrowolnego odejścia z pracy. Program ten był skierowany do osób z bezpośredniej produkcji, zatrudnionych na umowy stałe lub czasowe, wygasające po 1 kwietnia bieżącego roku. Przewidywał on odprawy w wysokości czterech miesięcznych płac bazowych w zamian za rozwiązanie umowy o pracę na zasadzie porozumienia stron. Kłopoty finansowe GM sprawiły, że odprawa wypłacana będzie w czterech miesięcznych ratach.

Według związków zawodowych z tej możliwości skorzystało ponad stu pracowników, a połączone z zachętami finansowymi programy dobrowolnych odejść z pracy są jedyną akceptowaną przez stronę związkową formą ograniczania zatrudnienia. Dobrowolne odejścia to według nich zupełnie inna sytuacja niż wszelkie zwolnienia grupowe czy przymusowe (którym się stanowczo sprzeciwiają), ponieważ zatrudnieni sami decydują się na zmianę pracodawcy. Pracownicy są dorosłymi ludźmi i mają prawo sami decydować o swoim losie. Oparte na wolnym wyborze rozstanie się z pracownikami ma jeszcze tę zaletę, że pozwala zachować dobry wizerunek firmy.

Dyrekcja GMMP podkreśla, że wszyscy, którzy skorzystali z oferty dobrowolnego odejścia z zakładu, będą w pierwszej kolejności rozpatrywani do ponownego zatrudnienia, kiedy tylko powstanie taka możliwość, czyli najprawdopodobniej w momencie przywrócenia trzeciej zmiany.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Opel
Tematy w artykule: Opel produkcja samochodow polska motoryzacja slaskie

Podobne wiadomości:

Opel Cascada - nowa wersja zamiast face liftingu

Opel Cascada - nowa wersja zamiast face...

Aktualności 2016-09-19

Opel Karl Rocks zadebiutuje w Paryżu

Opel Karl Rocks zadebiutuje w Paryżu

Premiery 2016-09-12

Komentuj:

~ja 2009-01-24

zamknac ten zakladzik za 1200 na miesiac, bardzo dobrze niech zwalniaja

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mazda MX-5 RF - ruszyła produkcja
Mazda MX-5 RF - ruszyła produkcja
Japoński producent uruchomił kilka dni temu zamówienia na nową wersję Mazdy MX-5 RF ze ściąganym, twardym dachem. Tymczasem fabryka ulokowana blisko siedziby firmy uruchomiła produkcję.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj