mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Globalny alians na rzecz hybryd

Globalny alians na rzecz hybryd

Grupa BMW, DaimlerChrysler i General Motors podpisały w dniu dzisiejszym porozumienie określające utworzenie aliansu równorzędnych firm, którego celem będzie wspólne rozwijanie napędów hybrydowych.

Celem jest wspólne opracowanie dwusystemowego hybrydowego układu napędowego, który ograniczy zużycie paliwa bez uszczerbku dla osiągów samochodu. O ile podstawowy projekt dwusystemowego układu hybrydowego będzie taki sam, każda z firm indywidualnie dokona jego integracji ze stylistyką i przygotuje produkcję pojazdów zgodnie ze specyficznymi wymaganiami każdej marki.

W mieście Troy w stanie Michigan nowe "Centrum Rozwoju Technologii Hybrydowych GM, DaimlerChrysler i BMW" prowadzić będzie prace rozwojowe nad układem modułowym i poszczególnymi komponentami: silnikami elektrycznymi, wysokowydajną elektroniką, okablowaniem, systemami bezpieczeństwa, wykorzystywaniem akumulatorów i systemów kontroli oraz nad jednostkami sterującymi układów hybrydowych. Ponadto Centrum Rozwoju Technologii Hybrydowych odpowiadać będzie za integrację systemu i zarządzanie projektem.

Dwusystemowa technologia hybrydowa to lepsze osiągi, większa oszczędność paliwa i dłuższy zasięg pojazdu w stosunku do samochodów z konwencjonalnym napędem hybrydowym. W trakcie jazdy po mieście, gdy pojazd często zatrzymuje się i rusza, może on być napędzany dwoma silnikami lub silnikiem spalinowym bądź też oba systemy napędowe mogą pracować jednocześnie. Niezależnie od wybranego systemu potencjał oszczędności paliwa układu napędowego jest w pełni wykorzystany.

Podczas jazdy z dużą prędkością, np. na drogach poza miastem czy na autostradach, dwusystemowy układ przełącza się w inny tryb działania. Oferuje on kilka korzyści nawet podczas jazdy ze stałą prędkością. Ze względu na fakt, że pełna moc napędu hybrydowego jest dostępna w trakcie jazdy po stromych pochyłościach, wyprzedzania innych pojazdów czy holowania przyczepy, zużycie paliwa może być ograniczone, a osiągi polepszone nawet podczas jazdy w trybie drugim.

GM i DaimlerChrysler podpisały 22 sierpnia 2005 roku wiążące umowy. Grupa BMW podpisała w dniu dzisiejszym porozumienie z zamiarem zawarcia stałej umowy z GM i DaimlerChrysler w późniejszym okresie bieżącego roku.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando