mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Golf pobił Garbusa

Golf pobił Garbusa

Pod koniec czerca z taśmy zjechał 21 517 415-ty Golf

25 czerwca 2002 roku z taśmy produkcyjnej zjechał 21 517 415-ty Golf i tym samym został pobity rekord należący do tej pory do Garbusa.

Rekordowy pojazd, Golf V5 w kolorze srebrnym Reflex metalik, o mocy 170KM, z 5-biegową przekładnią i bardzo bogatym wyposażeniem został przekazany klientowi z Hamburga.

Pierwsza wersja Golfa pojawiła się w sprzedaży wiosną 1974 roku. Volkswagen zerwał wówczas z tradycją modeli z silnikami montowanymi z tyłu i zaprojektował hatchbacka z kompaktowym nadwoziem i przednim napędem. Sylwetka hatchbacka okazała się bardziej praktyczna od popularnego „Garbusa” – dostępna była również wersja 4-drzwiowa, a pojazd był szybszy i bardziej bezpieczny. Pojawiła się również wersja tego modelu z silnikiem diesla – pierwszego małego samochodu osobowego z jednostką wysokoprężną.

Sprzedaż VW Golfa II rozpoczęła się w sierpniu 1983 roku. Miał on szerszy w porównaniu z Golfem I rozstaw osi i większą przestrzeń bagażową. Nowa oś tylna z wahaczem skrętnym zamiast belki ułatwiała prowadzenie pojazdu i zapewniała większy komfort jazdy.

Kolejna wersja modelu – Golf III – wszedł na rynek w sierpniu 1991 roku. Owalne reflektory i zaokrąglona linia całkowicie zmieniły wygląd pojazdu, którego charakter był teraz znacznie bliższy samochodom o większych gabarytach. Dwa lata później pojawiły się dwie kolejne wersje nadwoziowe: kabriolet i kombi.

Premiera aktualnego modelu Golfa IV odbyła się latem 1997 roku. Samochód ten ma całkowicie ocynkowane nadwozie objęte 12-letnią gwarancją. Usztywniona, odporna na skręcanie struktura wewnętrzna pojazdu pozwoliła na wysmuklenie nadwozia i zmniejszenie szczelin w miejscach połączeń. Golf IV występuje również z nadwoziem kombi i kabriolet, a także w wersji z napędem na 4 koła.

Aktualnie dzienna produkcja Golfa w sześciu zakładach na świecie wynosi łącznie przeszło 3600 sztuk. Zjeżdża on z taśm produkcyjnych zakładów w Wolfsburgu, Mosel, Brukseli, Bratysławie, Uitenhage (RPA) i Kurytybie (Brazylia).

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Borgward wraca na rynek europejski
Borgward wraca na rynek europejski
Już niebawem na polskim rynku motoryzacyjnym może się pojawić nowy gracz. Niemiecka marka Borgward po latach wraca do gry. Pierwszym modelem będzie duży SUV – BX7.