mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Goodyear Truck Racing ze światowym rekordem prędkości

Goodyear Truck Racing ze światowym rekordem prędkości

Jochen Hahn z zespołu Castrol Team Hahn Racing jadący MAN-em na oponach Goodyeara jest liderem po siódmej rundzie Europejskich Mistrzostw Wyścigów Pojazdów Ciężarowych FIA, które odbyły się w Smoleńsku w miniony weekend (28-29 lipca br.) Pierwszy sobotni wyścig wygrał Antonio Albacete z teamu Equipo Cepsa, zaś w drugim wyścigu zwyciężył Rene Reinert – obaj za kierownicą MAN-ów. W niedzielę Jochen Hahn wygrał oba wyścigi. Kolejna runda serii odbędzie się w miejscowości Most w Czechach 1 i 2 września br., po tradycyjnej sierpniowej przerwie

Goodyear Truck Racing ze światowym rekordem prędkości
Opony Goodyear Truck Racing, stosowane przez wszystkie zespoły ścigające się w Mistrzostwach, zamontowano również na ciężarówce, która ostatnio pobiła dwa światowe rekordy prędkości. Chodzi o Mean Green – najszybszy na świecie hybrydowy pojazd ciężarowy.

Mean Green pobił rekordy w kwietniu br. na lotnisku Wendover w stanie Utah w USA. Zbudowana przez Volvo ciężarówka, której właścicielem i kierowcą jest Boije Ovebrink, pobiła należący do niej samej międzynarodowy rekord prędkości w jeździe na kilometr ze startu zatrzymanego, a także w jeździe na kilometr ze startu lotnego.

Potwierdzone wyniki to:
Kilometr ze startu zatrzymanego – 153,252 km/h (poprzedni rekord: 152,253 km/h)
Kilometr ze startu lotnego – 236,577 km/h (poprzedni rekord: 218,780 km/h)

Goodyear Dunlop ściśle współpracował nad przygotowaniem opon do Mean Green – maszyny, która wyróżnia się ogromną mocą 2100 koni mechanicznych oraz momentem obrotowym sięgającym 6770 Nm. Dzięki temu od zera do 100 km/h przyspiesza zaledwie w cztery sekundy.

Opony Goodyear Truck Racing 315/70R22.5 zamontowane na osi sterującej są identyczne ze stosowanymi w Europejskich Mistrzostwach Wyścigów Pojazdów Ciężarowych FIA. Na oś napędową Goodyear zbudował specjalne, pojedyncze opony o rozmiarze 495/45R22.5. Skonstruowano je na bazie osnowy opon 495/45R22.5 Goodyear Marathon LHD, co świadczy o ich niezwykłej wytrzymałości. Komponenty osnowy, w tym mieszanka i wzmocnienia, są te same, co w oponie standardowej, zoptymalizowano natomiast ich wytrzymałość i zachowanie przy wysokich prędkościach. Zmiany to dodatkowa warstwa pod bieżnikiem, obniżona grubość bieżnika dla ograniczenia wzrostu temperatury opony, jak również wyścigowa mieszanka gumowa i zoptymalizowana powierzchnia styku dla zwiększenia trakcji.

W ramach kompleksowych testów opracowano specjalny test oceniający wytrzymałość opony na przyspieszenia i prędkości osiągane przez Mean Green. Opony wytrzymywały prędkość nawet 350 km/h bez uszkodzeń strukturalnych.

Goodyear Russia LLC powstała w 2002 roku i bardzo aktywnie promuje technologie poprawiające parametry jezdne opon Goodyear oraz usługi firmy dla operatorów pojazdów ciężarowych, rolniczych i przemysłowych w regionie. Spółka oferuje opony marek Goodyear i Sava. Goodyear ma dobrze rozwiniętą sieć usługową, obejmującą najważniejsze regiony Federacji Rosyjskiej, w tym 100 punktów sprzedaży. Rosyjscy dealerzy Goodyeara zaproszeni na wyścig w Smoleńsku chwalili dobrą atmosferę wydarzenia i byli pod dużym wrażeniem osiągów wyścigowych pojazdów ciężarowych.

Podobne wiadomości:

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na A2

Polskie drogi 2015-06-25

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów autonomicznych

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów...

Technika 2016-03-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.