mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Goodyear Truck Racing ze światowym rekordem prędkości

Goodyear Truck Racing ze światowym rekordem prędkości

Jochen Hahn z zespołu Castrol Team Hahn Racing jadący MAN-em na oponach Goodyeara jest liderem po siódmej rundzie Europejskich Mistrzostw Wyścigów Pojazdów Ciężarowych FIA, które odbyły się w Smoleńsku w miniony weekend (28-29 lipca br.) Pierwszy sobotni wyścig wygrał Antonio Albacete z teamu Equipo Cepsa, zaś w drugim wyścigu zwyciężył Rene Reinert – obaj za kierownicą MAN-ów. W niedzielę Jochen Hahn wygrał oba wyścigi. Kolejna runda serii odbędzie się w miejscowości Most w Czechach 1 i 2 września br., po tradycyjnej sierpniowej przerwie

Goodyear Truck Racing ze światowym rekordem prędkości
Opony Goodyear Truck Racing, stosowane przez wszystkie zespoły ścigające się w Mistrzostwach, zamontowano również na ciężarówce, która ostatnio pobiła dwa światowe rekordy prędkości. Chodzi o Mean Green – najszybszy na świecie hybrydowy pojazd ciężarowy.

Mean Green pobił rekordy w kwietniu br. na lotnisku Wendover w stanie Utah w USA. Zbudowana przez Volvo ciężarówka, której właścicielem i kierowcą jest Boije Ovebrink, pobiła należący do niej samej międzynarodowy rekord prędkości w jeździe na kilometr ze startu zatrzymanego, a także w jeździe na kilometr ze startu lotnego.

Potwierdzone wyniki to:
Kilometr ze startu zatrzymanego – 153,252 km/h (poprzedni rekord: 152,253 km/h)
Kilometr ze startu lotnego – 236,577 km/h (poprzedni rekord: 218,780 km/h)

Goodyear Dunlop ściśle współpracował nad przygotowaniem opon do Mean Green – maszyny, która wyróżnia się ogromną mocą 2100 koni mechanicznych oraz momentem obrotowym sięgającym 6770 Nm. Dzięki temu od zera do 100 km/h przyspiesza zaledwie w cztery sekundy.

Opony Goodyear Truck Racing 315/70R22.5 zamontowane na osi sterującej są identyczne ze stosowanymi w Europejskich Mistrzostwach Wyścigów Pojazdów Ciężarowych FIA. Na oś napędową Goodyear zbudował specjalne, pojedyncze opony o rozmiarze 495/45R22.5. Skonstruowano je na bazie osnowy opon 495/45R22.5 Goodyear Marathon LHD, co świadczy o ich niezwykłej wytrzymałości. Komponenty osnowy, w tym mieszanka i wzmocnienia, są te same, co w oponie standardowej, zoptymalizowano natomiast ich wytrzymałość i zachowanie przy wysokich prędkościach. Zmiany to dodatkowa warstwa pod bieżnikiem, obniżona grubość bieżnika dla ograniczenia wzrostu temperatury opony, jak również wyścigowa mieszanka gumowa i zoptymalizowana powierzchnia styku dla zwiększenia trakcji.

W ramach kompleksowych testów opracowano specjalny test oceniający wytrzymałość opony na przyspieszenia i prędkości osiągane przez Mean Green. Opony wytrzymywały prędkość nawet 350 km/h bez uszkodzeń strukturalnych.

Goodyear Russia LLC powstała w 2002 roku i bardzo aktywnie promuje technologie poprawiające parametry jezdne opon Goodyear oraz usługi firmy dla operatorów pojazdów ciężarowych, rolniczych i przemysłowych w regionie. Spółka oferuje opony marek Goodyear i Sava. Goodyear ma dobrze rozwiniętą sieć usługową, obejmującą najważniejsze regiony Federacji Rosyjskiej, w tym 100 punktów sprzedaży. Rosyjscy dealerzy Goodyeara zaproszeni na wyścig w Smoleńsku chwalili dobrą atmosferę wydarzenia i byli pod dużym wrażeniem osiągów wyścigowych pojazdów ciężarowych.

Podobne wiadomości:

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów autonomicznych

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów...

Technika 2016-03-15

Opona Goodyear dla aut autonomicznych

Opona Goodyear dla aut autonomicznych

Technika 2016-03-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Autostrada A2 rusza na wschód
Autostrada A2 rusza na wschód
GDDKiA podpisała umowy na budowę kolejnego odcinka autostrady A2. Tym razem chodzi o 15-kilometrowy fragment z Warszawy do obwodnicy Mińska Mazowieckiego i na węzeł u zbiegu południowej obwodnicy stolicy, trasy A2 i drogi wylotowej na Lublin.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech