mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Goodyear: rynek opon ciężarowych w 2009 r.

Goodyear: rynek opon ciężarowych w 2009 r.

Rynek opon ciężarowych jest ściśle związany z kondycją rynku usług transportowych. Ten ostatni w ubiegłym roku zanotował w naszym kraju dotkliwy bo ponad ponad 30% spadek. Choć i tak był on niższy niż w innych europejskich krajach. Konsekwencją kryzysu rynku transportowego było nie tylko załamanie sprzedaży pojazdów ciężarowych ale także mocne zawirowania na rynku opon.

Goodyear: rynek opon ciężarowych w 2009 r.
- Problemy te były odczuwalne zwłaszcza w pierwszej połowie ubiegłego roku, kiedy rynek opon spadł o ponad 20% w stosunku do analogicznego okresu 2008 r. Floty borykały się z problemem mniejszej ilości zamówień i szukały oszczędności np. przy zakupie ogumienia. Wpływało to na spadek ilości kupowanych przez nie opon, co przełożyło się bezpośrednio na potencjał tego rynku – mówi Janusz Krupa, menedżer opon ciężarowych, rolniczych i przemysłowych Grupy Goodyear Polska. 

Poprawa koniunktury gospodarczej w drugiej połowie 2009 r. niemal automatycznie pozytywnie przeniosła się na wzrost zapotrzebowania na usługi transportowe, tym samym transportowcy chętniej zaczęli kupować opony. W konsekwencji tego gospodarczego ożywienia rynek opon w drugiej połowie ub. roku wzrósł już o ponad 9% w stosunku do 2008 r., a cały rok 2009 zamknął się tylko 6% spadkiem w porównaniu do 2008 r. Przyczyną takiej sytuacji był ok. 1,7% wzrost PKB oraz pozytywny wskaźnik eksportu. Zdecydowanie bardziej rynek opon ciężarowych spadł w pozostałych krajach Unii Europejskiej, gdzie zanotowano niemal 24% spadek. 

Oczywiście nie w każdym sektorze opon tendencja była taka sama, co wpisuje się w tendencje i zmiany, które następują na rynku transportowym. Przykładowo w przypadku opon 22.5”, stosowanych głownie do pojazdów transportu międzynarodowego, zanotowano utrzymanie wysokiego poziomu popytu, co analogicznie do innych wskaźników wskazuje na silną pozycję tej gałęzi. 

Ważnym pozytywnym elementem w gospodarce był i jest rozwój budownictwa oraz infrastruktury, co również przyczyniło się do wzrostu sprzedaży opon (+ 10%) do transportu mieszanego. Warto zauważyć wzrost rynku opon do pojazdów komunikacji miejskiej o 5%, co jest wyrazem dbania o bezpieczeństwo, które właśnie zaczyna się od opon. 

Biorąc pod uwagę ilość, rodzaj pojazdów i użytkowane w nich opony zdecydowanym liderem wolumenowym jest opona na osie wleczone 385/65 R22.5. Ten rozmiar zanotował ponad 2% wzrost popytu. - W zestawieniu opon o największym wzroście w 2009 r. w stosunku do 2008 r. zdecydowanie warto zwrócić uwagę na rozmiar 315/70 R22.5, który w obu zastosowaniach (oś sterująca i napędowa) zanotował znakomity wzrost sprzedaży, co potwierdza nowoczesność polskiego rynku transportowego. – powiedział Krupa. 

W kategorii najbardziej dynamicznie rozwijających się rozmiarów prym wiodą rozmiary opon jeszcze o niewielkich wolumenach, ale są one jednocześnie odpowiedzią na nowe oczekiwania transportowców. W kolejnych latach można się spodziewać ich coraz większych wzrostów (np. opony „Super Single”, czy opony zimowe). 

Istotną zmianą rynkową w stosunku do analogicznego okresu 2008 r. jest wzrost potencjału na opony w segmencie opon ekonomicznych. Związane jest to z sytuacją finansową flot transportowych oraz z ograniczonym importem opon z rynków azjatyckich.

To nie był, mimo wszystko, zły rok dla rynku opon ciężarowych, a na pewno był to czas (zwłaszcza ostatnie sześć miesięcy roku), który dał impuls do wzrostu popytu w 2010 r. Wszystko wskazuje na to, że w 2010 r. wejdziemy znów na ścieżkę dynamicznego wzrostu.

Podobne wiadomości:

Opona Goodyear dla aut autonomicznych

Opona Goodyear dla aut autonomicznych

Technika 2016-03-07

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów autonomicznych

Goodyear przedstawia oponę dla samochodów...

Technika 2016-03-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.