mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Gordini powraca

Gordini powraca

Jeśli wersje RS modeli Twingo i Clio to dla Ciebie za mało, już wkrótce w ofercie Renault znajdziesz coś odpowiedniejszego. Francuski koncern wprowadzi bowiem do sprzedaży jeszcze bardziej sportowe odmiany tych aut sygnowane marką Gordini.

Gordini powraca
To niewątpliwie odpowiedź francuskiego koncernu na sukces, jaki odniosła powracająca na rynek marka Abarth. Skoro Fiatowi się powiodło z reaktywacją legendarnej marki, to czemu podobny krok nie miałby się udać i Renault? Stąd pomysł na przywrócenie do życia zapomnianej nieco marki Gordini, która w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia zdobyła niemałą sławę, nie tylko na francuskim rynku.

Marka Gordini została stworzona przez Włocha Amedee Gordini, urodzonego w 1899 r. Od początku był wielkim miłośnikiem motoryzacji, a sławę zyskał już w młodzieńczych latach jako genialny mechanik, który modyfikował seryjne silniki na takie, które zdolne były konkurować w różnych rajdach. Sam też był utalentowanym kierowcą rajdowym, startując w barwach Fiata.

W latach pięćdziesiątych nawiązał współpracę z Renault, która przetrwała przez dwadzieścia lat. W tym czasie powstał najsłynniejszy model marki Gordini - R8 Gordini, który zasłynął m.in. tym, że w 1964 r. zajął aż cztery z pierwszych pięciu miejsc w Rajdzie Korsyki. W ciągu dwóch dekad wyprodukowanych zostało ok. 200 tys. egzemplarzy sygnowanych nazwiskiem uzdolnionego Włocha.

Pierwszym współczesnym modelem, do którego nazwy dodany zostanie człon Gordini, będzie Twingo RS. Jak na razie Renault nie zdradza żadnych szczegółów odnośnie jego aspektów technicznych ani osiągów, wiadomo jedynie, że pod maską pracować ma liczniejsze stado koni mechanicznych niż 133, jakie znajdziemy w Twingo RS. Na więcej szczegółów trzeba poczekać do 25 listopada, kiedy to odbędzie się oficjalna prezentacja najmocniejszej odmiany Twingo na Polach Elizejskich w Paryżu.

>>Zobacz samochody marki Gordini na filmie<<

Renault Twingo RS Gordini, jak i pozostałe modele Gordini, będą odróżniać się też niektórymi elementami od swoich pierwowzorów. Przez całą długość nadwozia biec mają dwa białe pasy, w ofercie znajdzie się legendarny niebieski kolor, choć inne również będą oferowane, no i nie zabraknie podwójnych reflektorów po obu stronach grilla. Wszystkie modele z rodziny Gordini, stworzone przez tych samych specjalistów, którzy przygotowali inne usportowione odmiany modeli Renault, bazować będą na tych samych rozwiązaniach technologicznych. Mają być jednak bardziej ekskluzywne i z dużo bogatszym wyposażeniem.

Renault Twingo RS Gordini na rynku zadebiutuje wiosną przyszłego roku, a kilka miesięcy później pojawi się drugi w kolejności model, czyli Clio RS. Jak na razie nie wiadomo, kiedy do rodziny Gordini zostanie dokooptowany także model Megane RS, choć włodarze Renault potwierdzają, iż jest na to duża szansa.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Renault Twingo
Renault Twingo
Cena podstawowa już od: 36 600 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Renault Clio
Renault Clio
Cena podstawowa już od: 42 500 PLN brutto
Rodzaj samochodu: dostawczy osobowy

Podobne wiadomości:

Renault Scenic z nowym silnikiem

Renault Scenic z nowym silnikiem

Aktualności 2017-12-19

Ford Fiesta, Opel Corsa, Renault Clio, Skoda...

auto motor i sport 0000-00-00

Małe auta, duże możliwości. Małe samochody nie muszą już udowadniać, że niczego im nie brak. Teraz pokazują, że mogą z powodzeniem zastąpić auta o numer większe. Którym maluchom udaje się to najlepiej? W szranki stają nowe Polo oraz Fiesta, Fabia, Corsa i Clio.

Komentuj:

~do wieśwagen 2009-11-16

projekt powrotu marki Alpine nie upadł, ale ze względu na kryzys został przełożony w czasie. Bo zauważ Gordini to będą po prostu topowe wersje kilku modeli, więc to żadna sztuka i nieduży koszt je zrobić. Alpine natomiast ma być oddzielną marką, z oddzielnymi modelami, tak wiec koszt zdecydowanie większy

~Koks 2009-11-15

Fajnie, cieszę się, że wraca się do porządnych marek jak ABARTH czy GORDINI ! Bo jakby po ulicach jeździły tylko lanosy, ceedy, i30 i inne logany to byłoby nudno jak cholera......

~CZAD! 2009-11-15

Tylko się cieszyć !!!

~wieśwagen 2009-11-14

Mogliby powrócić do marki Alpine

~franz 2009-11-13

fajnie że powracają do życia stare, legendarne niekiedy marki. A co do Gordini, to R8 G. było chyba dostepne tylko w niebieskim kolorze, potwierdzają to także fotki w artykule, to jak teraz będą dostępne też inne kolory to trochę lipa bedzie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando