mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Gospodarka nadal w trudnej sytuacji

Gospodarka nadal w trudnej sytuacji

Krótkoterminowe perspektywy gospodarcze dla UE i strefy euro nadal cechuje niepewność. Jednak w 2013 r. PKB ma stopniowo zacząć rosnąć, a w 2014 r. – umacniać się - wynika z prognoz gospodarczych przygotowanych przez Komisję Europejską.

Gospodarka nadal  w trudnej sytuacji
7 listopada Komisja opublikowała jesienną prognozę gospodarczą  dla strefy euro i całej Unii Europejskiej. Prognoza obejmuje wskaźniki uwzględniające m.in. produkt krajowy brutto (PKB), inflację, zatrudnienie i finanse publiczne na lata 2012-14.

Skutki kryzysu finansowego nadal mają wpływ na wskaźniki wzrostu i zatrudnienia UE i strefy euro. Jednak na początku 2013 r. przewiduje się stopniowe ożywienie gospodarki.

Produkt krajowy brutto

W 2012 r. realny PKB ma zmniejszyć się o 0,3 proc. w UE i o 0,4 proc. w strefie euro. Jednakże dzięki zdecydowanym działaniom politycznym mającym powstrzymać kryzys oraz środkom usprawniającym funkcjonowanie unii gospodarczej i walutowej sytuacja gospodarcza UE się stabilizuje.

W 2013 r. spodziewany jest stopniowy powrót na ścieżkę wzrostu: PKB ma zwiększyć się o 0,4 proc. w UE i o 0,1 proc. w strefie euro, choć utrzymają się znaczne różnice między państwami członkowskimi. Niemniej jednak te z państw, które zmagały się ze znacznym spadkiem konkurencyjności, stopniowo odnotowują jej wzrost.

Wraz z reformami strukturalnymi otworzy to drogę do silniejszego i bardziej równomiernego rozwoju gospodarczego w 2014 r., kiedy to zgodnie z przewidywaniami PKB wzrośnie o 1,6 proc. w UE i o 1,4 proc. w strefie euro.

Bezrobocie

Ze względu na osłabienie działalności gospodarczej oczekuje się, że stopa bezrobocia w 2012 r. wyniesie 10,5 proc. w UE i 11,3 proc. w strefie euro. W 2013 r. osiągnie ona rekordowy poziom wynoszący 10,9 proc. w UE i 11,8 proc. w strefie euro, a w 2014 r. nieco spadnie.


Inflacja

Przewiduje się, że w 2013 r. inflacja spadnie do poziomu 2 proc. w EU i 1,8 proc. w strefie euro.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.