mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Gotowi do ekojazdy?

Gotowi do ekojazdy?

Ekojazda może przyczynić się zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska, może być komfortowa, a przy tym wcale nie musi być nudna. Ruszyła właśnie nowa kampania "Akademia Ekojazdy: ekojazda – ale jazda!", której zadaniem jest promowanie wśród polskich kierowców zasad ekojazdy.

Gotowi do ekojazdy?
Obserwując ulice polskich miast łatwo można zauważyć symptom naszych czasów - coraz większą liczbę poruszających się po nich samochodów oraz związane z tym uciążliwe, denerwujące korki. Z roku na rok słyszymy też o coraz większej liczbie wypadków drogowych, wzroście emisji zanieczyszczeń, coraz bardziej dokucza nam uliczny hałas. Musimy to zmienić!

W kilku słowach...
Projekt "Akademia Ekojazdy: ekojazda – ale jazda!" realizowany jest w ramach inicjatywy Partnerstwo dla Klimatu, powołanej do życia w 2008 roku przez Ministerstwo Środowiska. Uzyskał patronaty honorowe Ministra Gospodarki, Ministra Infrastruktury oraz Ministra Środowiska, a także Komisji Europejskiej. Projekt dofinansowany został ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i realizowany jest przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa. mojeauto.pl jest patronem medialnym projektu "Akademia Ekojazdy: ekojazda – ale jazda!".

Cele
Akademia Ekojazdy: ekojazda – ale jazda! to ogólnopolska kampania informacyjno-promocyjna, której głównym celem jest zaznajomienie obecnych oraz przyszłych kierowców z ideą i zasadami ekojazdy, czyli poruszania się pojazdami nie tylko w sposób bezpieczny, ale także efektywny i oszczędny pod względem pro-środowiskowym. Projekt ma za zadanie przekonać odbiorców o możliwości zmniejszenia ich presji na środowisko, jak również o innych zaletach ekojazdy, takich jak poprawa komfortu i płynności jazdy oraz zmniejszenie zużycia paliwa i innych kosztów eksploatacji samochodu. Kampania przybliży zagadnienia rozwoju zielonych technologii w motoryzacji, które również przyczyniają się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń do środowiska.

Zasadniczym celem działań jest edukacja ekologiczna kierowców, uświadomienie im zależności pomiędzy stylem jazdy, rodzajem środka transportu, spalaniem (emisja CO2) a stanem środowiska, w jakim żyjemy. Organizatorzy akcji pragną zachęcać społeczeństwo do pogłębiania wiedzy związanej z tematem nie tylko w teorii, ale również w praktyce, a przy tym Mają nadzieję, że upowszechnienie ekologicznego stylu jazdy przyczyni się do wprowadzenia tej tematyki na standardowych kursach prawa jazdy. Ważnym elementem poruszanym w Akademii jest także bezpieczna jazda (ograniczenie zagrożeń dla uczestników ruchu drogowego).

Działania
W ramach Projektu planowanych jest wiele ciekawych działań. Powstał portal edukacyjny (www.akademiaekojazdy.pl), planowane są publikacje materiałów edukacyjnych, happening, konkursy, wystawa, warsztaty bezpiecznej i ekologicznej jazdy, kurs udzielania pierwszej pomocy, spotkania z ekspertami. Wszystkie zaplanowane działania umieszczone będą w "Kalendarium" na ww. stronie internetowej.

Podobne wiadomości:

BMW najbardziej ekologicznym producentem aut

BMW najbardziej ekologicznym producentem aut

Aktualności 2015-06-08

Komentuj:

~znachor 2011-02-14

Jak widać według niektórych najlepiej o niczym nie mówić, bo i po co?!?! A ja uważam, że warto, bo właśnie poprzez takie akcje po pierwsze chcąc nie chac będzie się poruszało także i temat polskich drów, czyli będzie głośno i może w końcu zacznie Państwo robić coś więcej w tym temacie. Poza tym zerknąłem na stronę kampanii i oprócz ecodrivingu, mówią także o bezpiecznej jeździe, a tego nigdy za wiele. Idiotów na drodze nie brakuje, może poprzez taki Projekt dotrze do nich coś więcej. Jestem za!

~cezaroo 2011-02-14

A ja uważam, że powinno być jak najwięcej takich akcji! Cały czas trzeba mówić o ekologicznej i bezpiecznej jeździe. Każdy kierowca powinien myśleć za kierownicą. Poza tym większość polskich kierowców nie stać na samochody ekologiczne, dlatego tym bardziej takie akcje są przydatne. No ale cóż zawsze najłatwiej krytykować!

~robin 2011-02-11

Cała ta akcja to pieprzenie kotka za pomocą młotka :) Jak nie ma dróg po których mogły by się poruszać te wszystkie samochody - to po co marnować pieniądze na takie głupie akcje ? Lepiej by było np. znieść akcyzy i extra narzuty na samochody, które spalają mniej paliwa? Albo promować hybryd? Ktoś znowu znalazł sposób, żeby zmarnować trochę kasy i w ramach "akcji" dobrze się zabawić i nachapać ...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.