mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Gusta Polaków są niezmienne

Gusta Polaków są niezmienne

Choć co jakiś czas na rynek trafiają różne nowości, w tym wiele teoretycznie bardzo atrakcyjnych, to jednak największą popularnością cały czas cieszy się ta sama, sprawdzona grupa modeli. W listopadzie najchętniej wybierana była Skoda Octavia, choć równie sporym zainteresowaniem cieszyły się Opel Astra, Kia Sportage i Dacia Duster. Pewnym zaskoczeniem był spory awans i ścisła czołówka Hyundaia ix35.

Gusta Polaków są niezmienne
Najpopularniejszy na polskim rynku model, czyli Skoda Octavia, niebawem doczeka się następcy. Nowa generacja do sprzedaży w naszym kraju trafi w pierwszym kwartale przyszłego roku. I choć nie znamy jeszcze niemal żadnych szczegółów na jej temat, czeski koncern cały czas trzyma też w tajemnicy wygląd swojej nowości (opublikowane zostały tylko zdjęcia nieco zakamuflowanej serii przedprodukcyjnej), to już wzbudza spore emocje i można się spodziewać, że będzie to najbardziej wyczekiwana przyszłoroczna premiera nad Wisłą.

Patrząc na utrzymujące się zainteresowanie obecną wersją Octavii, można mieć jednak pewne wątpliwości co do sensu zmiany generacyjnej już w tym momencie. Octavia cały czas jest liderem sprzedażowym, drugi raz też w tym roku zwyciężyła w miesięcznym zestawieniu najpopularniejszych modeli w rankingu Top Ten mojeauto.pl. Jak widać, Polacy kochają Octavię. Trudno bowiem sobie wyobrazić, by ta utrzymująca się olbrzymia popularność modelu była tylko i wyłącznie efektem zbliżającej się nowości. Dla nich mamy dobrą wiadomość, jest szansa, że wzorem poprzedników, obecna Octavia będzie wciąż oferowana na rynku z przydomkiem Tour.

Obserwując czołową dziesiątkę rankingu Top Ten mojeauto.pl można było jeszcze przed miesiącem odnieść wrażenie, że jeśli chodzi o koreańskie SUV-y, to kierowcy nad Wisłą interesują się przede wszystkim Kią Sportage. Cały obecny rok model ten plasował się w ścisłej czołówce rankingu. A tymczasem w listopadzie dołączył do niego jego brat-bliźniak. Awans o dziewięć pozycji zanotował bowiem Hyundai ix35 i jego piąte miejsce jest najwyższym w historii rankingów. A przecież, poza nieco zmienioną stylistyką, to niemal dwa identyczne modele. Jak widać na nasze gusta wpływ mają często trudne do zdefiniowania czynniki.


TABELA 1 – TOP TEN mojeauto.pl – najczęściej oglądane modele w listopadzie 2012

Miejsce

Zmiana

Modele samochodów

Punkty*

1

+ 2

Skoda Octavia

8247

2

- 1

Opel Astra

8160

3

+ 1

Kia Sportage

7504

4

+ 1

Dacia Duster

7149

5

+ 9

Hyundai ix35

6266

6

bz

Chevrolet Cruze

5965

7

+ 2

Ford Focus

5852

8

- 1

Hyundai i30

5726

9

- 1

Kia cee'd

5721

10

bz

Volkswagen Golf

5390

* liczba punktów przyznana na podstawie analiz oglądalności stron poszczególnych samochodów w serwisie Auta Nowe

Listopad był kolejnym miesiącem, w którym o palmę pierwszeństwa w kategorii najbardziej popularnych marek rywalizowały te same, dwie marki - Kia i Volkswagen. Do końca walczyły "łeb w łeb", jednak tym razem z niewielką przewagą do mety dojechał Volkswagen, detronizując tym samym po wielu miesiącach Kię z najwyższego stopnia podium w tej kategorii. Co ciekawe, Volkswagen czekał prawie dwa lata (ostatnio w grudniu 2010 roku) na zwycięstwo w miesięcznym zestawieniu, choć, poza małymi wyjątkami, nieprzerwanie plasował się w czołowej trójce. Warto podkreślić, że cały czas utrzymuje się dość wyraźna przewaga pomiędzy pierwszymi dwoma markami a resztą konkurencji.

Po bardzo dobrym październiku tym razem słabszy miesiąc zdarzył się Oplowi, który spadł o 3 pozycje na 6. miejsce. Od kilku miesięcy bardzo wysoką lokatę zajmuje druga z koreańskich marek - Hyundai i być może już niebawem dołączy do Kii na podium. Trzeba jednak podkreślić, że różnice punktowe pomiędzy trzecią w rankingu Skodą a siódmą Toyotą były w listopadzie nieznaczne i kolejne przetasowania są w grudniu jak najbardziej możliwe.

TABELA 2 – TOP TEN mojeauto.pl – najczęściej oglądane marki w listopadzie 2012

Miejsce

Zmiana

Marki samochodów

Punkty*

1

+ 1

Volkswagen

27894

2

- 1

Kia

27130

3

+ 1

Skoda

22496

4

+ 1

Hyundai

21238

5

+ 1

Ford

21236

6

- 3

Opel

20956

7

bz

Toyota

20158

8

bz

Chevrolet

17020

9

+2

Mercedes

17004

10

- 1

Audi

16496

* liczba punktów przyznana na podstawie analiz oglądalności stron poszczególnych samochodów w serwisie Auta Nowe

Przewagę - niewielką bo niewielką, ale jednak - w rankingu najpopularniejszych marek nad drugą Kią Volkswagen zawdzięcza w dużej mierze swojej sporej ofercie w gamie szeroko pojętych pojazdów użytkowych, czym z kolei nie może się pochwalić koreańska marka. Bardzo wyraźnie widać po trzecim z rankinków Top Ten mojeauto.pl, czyli najpopularniejszych aut użytkowych. W listopadzie niemiecki producent miał aż trzech swoich przedstawicieli w czołowej dziesiątce, a w dodatku Transporter był najczęściej wyszukiwanym modelem z tego segmentu. Kia miała jednego swojego przedstawiciela w tym gronie, choć model cee'd nawet w wersji van trudno uznać za prawdziwy samochód dostawczy "z krwi i kości".

Od pewnego już czasu polscy przedsiębiorcy największe zainteresowanie wykazują wobec modeli z segmentu MCV (średniej wielkości auta dostawcze). Po wprowadzeniu ograniczenia w odliczeniu VAT od aut z kratką, po zakończonym boomie na pickupy i wreszcie po raczej średnim zainteresowaniu bankowozami (choć tu prawo do odliczania VAT cały czas było kwestionowane przez organy skarbowe) sytuacja w tej kategorii się unormowała. Choć nie można powiedzieć, by pickupy całkowicie wypadły z łask przedsiębiorców. Drugi miesiąc z rzędu końcówka ścisłej czołówki jest okupowana przez dwóch przedstawicieli tego segmentu - Volkswagena Amaroka i Toyotę Hilux.

TABELA 3 – TOP TEN mojeauto.pl – najczęściej oglądane auta użytkowe w listopadzie 2012

Miejsce

Zmiana

Modele samochodów

Punkty*

1

bz

Volkswagen Transporter

1807

2

+ 1

Fiat Ducato

1715

3

+ 2

Iveco Daily

1452

4

- 2

Mercedes Sprinter

1355

5

- 1

Ford Transit

1276

6

+ 1

Kia cee'd

1070

7

- 1

Mercedes Vito

977

8

bz

Volkswagen Crafter

902

9

bz

Volkswagen Amarok

839

10

bz

Toyota Hilux

825


* liczba punktów przyznana na podstawie analiz oglądalności stron poszczególnych samochodów w serwisie Auta Nowe

Tematy w artykule: raporty

Podobne wiadomości:

Kupujemy coraz mniej diesli

Kupujemy coraz mniej diesli

Aktualności 2016-04-19

TUV 2016 - zobacz najmniej awaryjne auta

TUV 2016 - zobacz najmniej awaryjne auta

Aktualności 2015-11-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe uprawnienia dla kategorii B prawa jazdy
Nowe uprawnienia dla kategorii B prawa jazdy
Kierowcy z kategorią B prawa jazdy mogą od 2014 roku prowadzić lekkie motocykle. Teraz zakres uprawnień znów się zwiększa, umożliwiając prowadzenie motocykli trójkołowych.