mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Hennessey Venom F5 oficjalnie zaprezentowany

Hennessey Venom F5 oficjalnie zaprezentowany

Poznaliśmy właśnie najnowszy produkt amerykańskiej marki Hennessey. To już oficjalne - Venom F5 ma być najszybszym autem na świecie.

Hennessey Venom F5 oficjalnie zaprezentowany

Po kolejnych zapowiedziach, zdjęciach sugerujących przebicie bariery 300 mil na godzinę i innych przeciekach wiemy, że najnowsze dziecko ze stajni Johna Hennesseya ma faktycznie ustanowić rekord prędkości samochodu produkcyjnego. Producent potwierdził to w trakcie targów SEMA odbywających się w Las Vegas i oficjalnie zaprezentował nowy model w pełnej krasie.

Już sama nazwa - Venom F5 - sugeruje, że będziemy mieć do czynienia z poważnym graczem. Człon F5 oznacza najwyższą możliwą wartość szalejącego tornada - wiatry zaliczane do tej kategorii wieją z prędkością nawet 400-500 km/h. W takich granicach ma się też zakręcić prędkość maksymalna pojazdu - na tę chwilę Hennessey potwierdza przebicie bariery 300 mil na godzinę - v-max ma wynosić równe 484 km/h (301 mph).

Równie szokujące są liczby określające przyspieszenie. 2 sekundy od 0 do 100 km/h, 0-300 km/h w 10 sekund (to poziom aktualnych bolidów F1 i prawie 4 s szybciej od Bugatti Chirona), a rozpędzenie od 0 do 400 km/h i wyhamowanie do 0 ma zajmować tylko 30 sekund. To aż o 6 sekund szybciej od aktualnego rekordzisty - Koenigsegga Agery RS - i blisko o 12 sekund lepiej niż Chiron.

Pod maską będzie pracować potężny silnik V8. To podwójnie doładowana jednostka o pojemności 7,4 litra i mocy 1600 KM. Maksymalny moment obrotowy sięgnie blisko 1800 Nm (dokładnie 1762 Nm), a napęd trafi na koła tylne. Walka o przeniesienie mocy na asfalt ma trwać aż do osiągniecia prędkości 225 km/h - prowadzenie Venoma F5 zapowiada się jako nielada wyzwanie. Dlatego też w standardzie auto będzie oferowane z siedmiostopniową skrzynią automatyczną - Hennessey zapowiada, że w takim wariancie Venom stanie się łatwiejszy do okiełznania. W opcjach nie zabraknie jednak skrzyni manualnej.

Venom F5 charakteryzuje się lekką konstrukcją (masa własna na poziomie jedynie 1300 kg) oraz wyjątkowo niskim współczynnikiem oporu powietrza. Cx wynosi 0,33 - to bardzo duży skok w porównaniu do poprzednika, Venoma GT, który osiągał 0,44 Cx.

John Hennessey planuje zbudować w teksańskich zakładach marki jedynie 24 egzemplarze najnowszego modelu. Tanio nie będzie - cennik otworzy kwota 1,6 mln dolarów, a kolejne 600 000 będzie można zostawić w opcjach. Każdy kupujący zostanie też dokładnie prześwietlony przez producenta.

Na ten moment nie wiemy kiedy Amerykanie przeprowadzą próbę bicia rekordu prędkości. Aktualnie tytuł najszybszego auta produkcyjnego dzierży Bugatti Veyron Super Sport.

 


Podobne wiadomości:

Hennessey Dodge Viper Venom - więcej niż Hellcat

Hennessey Dodge Viper Venom - więcej niż...

Samochody luksusowe 2016-07-14

Dodge Viper, inaczej niż tańsze modele Dodge, czyli Challenger i Charger, nie doczekał się wersji Hellcat, czyli wspomaganej kompresorem 707-konnej odmiany. Ale sposób na zwiększenie osiągów mają inzynierowie z Hennessey Performance.

 

Hennessey Venom GT Spyder - najszybsze cabrio na naszym globie

Hennessey Venom GT Spyder -jszybsze cabrio...

Samochody luksusowe 2016-04-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Toyota Supra – jakie silniki pod maską?
Nowa Toyota Supra – jakie silniki pod maską?
Na Festiwalu Szybkości w Goodwood zadebiutowała kilka dni temu nowa generacja Toyoty Supry. Co prawda wciąż zamaskowana i jeszcze nie w wersji produkcyjnej, ale teraz wiemy już więcej o nowym wcieleniu legendy.