mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Hiszpania: Duże zmiany w przepisach

Hiszpania: Duże zmiany w przepisach

Po Czechach również Hiszpania postanowiła znowelizować swoje przepisy dotyczące ruchu drogowego. Od 1 lipca br. na półwyspie Iberyjskim kierowcy za nieprzestrzeganie przepisów otrzymają poza mandatem również punkty karne.

Hiszpania: Duże zmiany w przepisach
Magiczna liczba, której z pewnością nie chciałby przekroczyć żaden hiszpański kierowca to 12. Po uzyskaniu takiej liczby punktów karnych uczestnikowi ruchu drogowego zostanie odebrane prawo jazdy. W przypadku młodocianych kierowców, którzy posiadają prawo jazdy od niedawna maksymalna liczba po której nastąpi konfiskata dokumentu to 8 punktów.

W zależności od przewinienia na konto kierowcy będzie przechodzić od 2 do 6 punktów. Znowelizowane przepisy dotyczące mandatów przyzwalają tamtejszej policji na karanie finansowe od 90 do 600 euro. W momencie przekroczenia przez kierowcę dopuszczalnej liczby punktów karnych zostanie mu zabrane prawo jazdy na okres pół roku. Później aby uzyskać dokument z powrotem dana osoba będzie musiała udać się na kurs prawa jazdy i zdać egzamin teoretyczny – koszt około 320 euro.

Zobacz także: motoEkspert - samochodem na wakacje!

Według znowelizowanego taryfikatora mandatowego najsurowiej karana jest jazda po spożyciu alkoholu oraz przekraczanie dozwolonej prędkości. Kierowca może zostać również ukarany za wyrzucenie przez szybę papierosa – za to wykroczenie grożą aż 4 punkty karne. Telefonowanie bez odpowiedniego zestawu karane jest 3 punktami. Zaostrzone zostały przepisy również jeżeli chodzi o znaczne przekraczanie dozwolonej prędkości. W myśl nowego kodeksu jeżeli kierowca przekroczy w mieście dozwoloną prędkość o 40 km/h, a na autostradzie o 70 km/h wówczas może trafić do więzenia. Co ważne ten przepis dotyczy także obcokrajowców.

Zdaniem hiszpańskich automobilklubów wprowadzony w Hiszpanii nowy system „nagradzania” kierowców jest jednym z najostrzejszych w całej Europie.

Czytaj także:

Czechy: zmiany w przepisach! 2006-06-29

Komentuj:

~Artur 2007-08-12

Jechałem przez Hiszpanię rok temu i w tym roku. Teraz rozumiem, dlaczego tak wyraźnie zwolnili na utostradach

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.