mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Holowanie samochodu

Holowanie samochodu

Do najbliższej stacji kilkadziesiąt kilometrów, a samochód  odmówił posłuszeństwa w najgorszym z możliwych miejsc. Na szczęście kumpel jest już w drodze i odholuje Cię do warsztatu. Czy jednak wiesz wszystko o prawidłowym holowaniu?

Holowanie samochodu
Zanim zaczniemy
W oczekiwaniu na kolegę powinniśmy ocenić czy nasz pojazd nadaje się do holowania. Sprawdzamy czy poprawnie działają układ kierowniczy, światła oraz hamulce. Sprawa komplikuje się, gdy samochód jest wyposażony w automatyczną skrzynię lub napęd na cztery koła. Zazwyczaj auta posiadające automatyczną skrzynię możemy holować, ale tylko na dystansie, który w instrukcji podaje producent. Do tego określona jest również  prędkość z jaką możemy holować samochód.  Oczywiście dźwignie lewarka ustawiamy w pozycji N(bieg jałowy). Gdy nasz samochód posiada napęd przekazywany na wszystkie koła to, aby układ napędowy nie uległ awarii przełączamy go w tryb napędu na jedną oś.

Nasz wybawiciel dotarł na miejsc, więc możemy przystąpić do holowania naszego pojazdu. Ważne by upewnić się czy jesteśmy wyposażeni w niezbędne przy holowaniu elementy. Mowa tu o lince holowniczej. Oczywiście w przypadku holowania aut ciężarowych niezbędny jest sztywny hol, czyli rura metalowa z uchwytami mocującymi. Do holowania naszego auta osobowego potrzebujemy linki holowniczej, której długość to od 4 do 6 m.  Linkę taką dostaniemy na każdej stacji paliw, jak i w większości hipermarketów. Musimy również pamiętać o niezbędnym elemencie wyposażenia każdego samochodu  - trójkącie ostrzegawczym

Holowanie czas zacząć
Jeśli linę holowniczą dostarczył nasz kolega lub mieliśmy ją w bagażnik to czas połączyć oba auta. Ważny by korzystać z fabrycznych haków holowniczych. Korzystamy wtedy ze specjalnego ucha holowniczego, który powinien być na wyposażeniu naszego auta. Najczęściej znajduje się w bagażniku i wkręcamy go w dedykowane dla niego miejsce w zderzaku. Miejsca te są zakryte zaślepką, ale nie powinniśmy mieć problemu z ich zlokalizowaniem. Pamiętajmy, że nie można liny mocować do podzespołów podwozia, takich jak wahacze, gdyż będzie to skutkowało uszkodzeniem auta.

Podpinając linę musimy zwrócić wagę czy jest ona prawidłowo oznaczona. Musi być wyróżniona przez czerwone i białe pasy. Możemy ją oznaczyć także przez przewieszenie przez środek liny czerwonej lub żółtej chorągiewki.

Zasady, o których każdy powinien pamiętać
Samochody połączone liną, kierowcy przygotowani i… i musimy zdecydować kto, który samochód poprowadzi. Zasada jest prosta. Do auta holowanego wsiada kierowca bardziej doświadczony. A poniżej kilka innych ważnych zasad, o których muszą pamiętać obaj kierowcy:

1.
Przed rozpoczęciem holowania kierowcy powinni ustalić trasę, która w miarę możliwości będzie przebiegać z wyłączeniem dróg głównych.
2.
Trójkąt ostrzegawczy umieszczamy po lewej stronie auta holowanego, a kierowca tego samochodu powinien mieć włączone światła pozycyjne w przypadku jazdy wieczorem lub w porze o niedostatecznej widoczności.
3.
Trójkąt można zastąpić np. pomarańczowym kogutem ostrzegawczym. Pojazd holowany nie może poruszać się z włączonymi światłami awaryjnymi - nie pozwala to na czytelne wysłanie sygnałów o zmianie kierunku.
4.
Ruszamy powoli i płynnie, starając się napiąć linkę holowniczą.
5.
Przez cały czas zwracamy uwagę na to by lina była napięta. Unikamy nagłego przyspieszania i hamowania.
6.
Kierowca, który holuje nasz pojazd musi mieć obowiązkowo włączone światła mijania.
7.
W samochodzie holowanym kluczyk w stacyjce przełączmy w pozycję "jeden", tak by wszystkie układy mechaniczne oraz elektryczne w aucie były odblokowane.
8.
Piesi mogą nie zauważyć linki holowniczej i w przypadku ruszania osoba przechodząca może o nią zahaczyć. Skutki każdy może sobie wyobrazić. Unikajmy zatem w miarę możliwości zatrzymywania się przy przejściach dla pieszych.
9. 
Musimy również o przepisach dotyczących holowania, które reguluje Kodeks Drogowy.

Podobne wiadomości:

Problemy smarta z układem kierowniczym

Problemy smarta z układem kierowniczym

Aktualności 2015-06-19

Problemy z tylnym pasem bezpieczeństwa w Renegade

Problemy z tylnym pasem bezpieczeństwa w...

Aktualności 2015-06-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Honda NSX po face liftingu
Honda NSX po face liftingu
Honda NSX przeszła face lifting, który wprowadził kilka istotnych zmian w napędzie samochodu. Jest teraz bardziej zwinny na torze, pokonując okrążenie toru testowego szybciej niż dotychczasowy model.