mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Honda powraca do Formuły 1!

Honda powraca do Formuły 1!

Na pierwszy rzut oka szok i niedowierzanie. Jak to, najpierw kilka lat temu odeszli na tarczy, a teraz wracają? Tak, Honda powraca do F1 i wskrzesza legendarną współpracę.

Honda powraca do Formuły 1!
Dziś japoński producent ogłosił, że w 2015 roku dołączy do Mistrzostw Świata Formuły 1. Honda powraca, ale jako dostawca silników dla McLarena. Tym samym Japończycy wskrzeszają legendarną współpracę z czasów, kiedy zespół McLaren wraz z Hondą rządził niepodzielnie na torach F1.

W 2014 roku F1 dotknie rewolucja, której nie było od dawna. Bolidy będą wyposażone w nowe turbodoładowane jednostki napędowe V6 o pojemności 1.6 litra wsparte bezpośrednim wtryskiem paliwa oraz systemem odzyskiwania energii. To spowodowało, że Honda znów widzi miejsce dla siebie w Formule 1. Japoński producent chce sprawdzić osiągi swoich jednostek napędowych na najcięższym poligonie.

"McLaren i Honda to synonimy sukcesu w Formule 1, dlatego ciężar odpowiedzialności za przyszłe osiągnięcia obu firm spada na nasze barki. Jesteśmy jednak ambitni i chcemy udowodnić, że zespół McLaren Honda może wspiąć się na szczyt w wyścigach F1. Nasze firmy szczycą się bogatą tradycją, którą chcemy kultywować" powiedział Martin Whitmarsh, dyrektor zarządzający McLaren Group Limited.

Honda powraca jako dostawca i zapewne będzie bacznie przyglądać się rywalizacji. To dobry znak, gdyż naszym zdaniem realny jest powrót Hondy wraz z zespołem fabrycznym. Japoński producent w F1 zadebiutował w 1964 roku, kiedy to przez dwa lata konstruował silnik oraz podwozie bolidu. Następnie w latach 1983-1992 był dostawcą jednostek napędowych dla McLarena, zdobywając cztery lata z rzędu tytuł mistrzowski w latach 1988- 1991 zarówno w klasyfikacji kierowców, jak i konstruktorów. W latach 2000-2005 japoński koncern znów był dostawcą silników i współtwórcą podwozia, aby rok później wystawić fabryczny zespół. Stawkę F1 Honda opuściła po sezonie 2008.

Podobne wiadomości:

Ferrari straci swoje przywileje

Ferrari straci swoje przywileje

Aktualności 2017-01-23

Honda pracuje nad hybrydą

Honda pracuje nad hybrydą

Technika 2017-01-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mocna końcówka roku dla Skody
Mocna końcówka roku dla Skody
Listopad był kolejnym, bardzo dobrym miesiącem dla Skody na polskim rynku. Czeska marka poprawiła  wynik aż o 30,2% od tego w analogicznym okresie w roku poprzednim oraz 15,8% lepszy od wyniku z poprzedzającego października.