mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Honda redukuje ciężkie metale

Honda redukuje ciężkie metale

Jako składową zakrojonego na szeroką skalę planu ochrony środowiska naturalnego Honda wprowadza w roku 2005 program prawie całkowitego wyeliminowania ciężkich metali z procesu produkcyjnego.

Produkcja samochodów i motocykli ma być wolna od takich pierwiastków jak ołów, rtęć, kadm i sześciowartościowy chrom. Sześciowartościowy chrom, środek zapobiegający rdzewieniu śrub oraz kadm przeciwdziałający ścieraniu się przewodów elektrycznych zostaną zastąpione innymi materiałami.

Honda dążyć będzie do niemal całkowitego wycofania ołowiu, z wyjątkiem niewielkich ilości niezbędnych do lutowania obwodów elektrycznych oraz rtęci, z wyjątkiem lamp rtęciowych. Zmiany dotyczyć będą produkcji wszystkich 26 modeli samochodów i 110 modeli motocykli produkowanych w Japonii.

Nad wyprodukowaniem w 2006 samochodu bez użycia ołowiu, rtęci, kadmu i sześciowartościowego chromu pracuje także Toyota.

Japoński związek producentów samochodowych, Japan Automobile Manufacturers Association przygotował nowe, dobrowolne normy dotyczące sześciowartościowego chromu na rok 2008 i kadmu na rok 2007. W 2005 wprowadzony zostanie zakaz używania rtęci szczegółowo precyzujący wyjątki od zasady ogólnej. Od przyszłego roku obowiązywać będą nowe normy wykorzystywania ołowiu, którego użycie w samochodach nie będzie przekraczać 10% wskaźników sprzed 10 lat. Dopuszczalną ilością ołowiu użytego do budowy motocykli będzie 60 gramów.

W 2003 roku Unia Europejska zakazała stosowania czterech ciężkich metali w produkowanych na jej terenie pojazdach, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zastąpienie ich innymi materiałami jest niemożliwe.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando