mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Honda sprawdza "inteligentną drogę"

Honda sprawdza "inteligentną drogę"

Dziewięć dni trwała objazdowa trasa programu "Communicating Cars", podczas której specjaliści sprawdzali efektywność inteligentnych systemów transportu. Cel - zwiększenie bezpieczeństwa i redukcja korków.

Honda sprawdza
Przedsięwzięcie, o którym mowa, ma na celu stworzenie "Korytarza ITS" (Intelligent Traffic Systems) pomiędzy państwami zaangażowanymi w ten projekt: Holandią, Niemcami i Austrią. Przedstawiciele tamtejszych rządów, operatorzy autostrad i cała branża motoryzacyjna testują technologię V2X - system, mający bezpośrednio poprawić bezpieczeństw drogowe oraz zmniejszyć obciążające środowisko korki.

Pięć Hond (w tym modele Civic i CR-V) od 11 do 19 listopada przejechało trasę między Monachium, Wiedniem, Frankfurtem i Helmond w Holandii (1300km) celem sprawdzenia efektywności systemu V2X. Do jego funkcji należy m.in. ostrzeganie kierowcy przed niebezpieczeństwem na drodze, niespodziewanymi utrudnieniami w ruchu czy nadjeżdżającą karetką zanim on sam będzie je mógł zauważyć. V2X rozpoznaje także informacje od specjalnych znaków drogowych (skonstruowanych przez firmę Siemens) i otrzymuje informację o cyklu sygnalizacji świetlnej zanim do niej dojedziemy. Oprogramowanie pozwala także na komunikację między samochodami wyposażonymi w system V2X. Poniższy film pokazuje zalety płynące z zastosowania V2X w przyszłości na szeroką skalę.

 
Według badań Centre for Economics and Business Research oraz Komisji Europejskiej, zastosowanie podobnych systemów transportu może zapobiec tysiącom śmiertelnych wypadków na europejskich drogach oraz ograniczyć wpływ zatorów drogowych na kondycję środowiska. Stawka jest wysoka - w 2013 straty związane z negatywnym oddziaływaniem ekologicznym korków oszacowano na 7,4 miliarda euro. Wygląda na to, że niebawem poza samymi samochodami, o nasze bezpieczeństwo zadbają również drogi, po których się poruszamy.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Honda CR-V
Honda CR-V
Cena podstawowa już od: 101 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.
Honda Civic
Honda Civic
Cena podstawowa już od: 70 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Odświeżona Honda Jazz z nowym silnikiem

Odświeżona Honda Jazz z nowym silnikiem

Aktualności 2017-08-15

Golf VI, Astra III, Audi A4, VW Passat B6,...

auto motor i sport 0000-00-00

Pięć samochodów używanych - VW Golf i Passat, Audi A4, Opel Astra i Honda Civic - najczęściej poszukiwanych przez kierowców. Polecamy silniki warte uwagi, odradzamy te mniej udane.  

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.