mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Honda sprawdza "inteligentną drogę"

Honda sprawdza "inteligentną drogę"

Dziewięć dni trwała objazdowa trasa programu "Communicating Cars", podczas której specjaliści sprawdzali efektywność inteligentnych systemów transportu. Cel - zwiększenie bezpieczeństwa i redukcja korków.

Honda sprawdza
Przedsięwzięcie, o którym mowa, ma na celu stworzenie "Korytarza ITS" (Intelligent Traffic Systems) pomiędzy państwami zaangażowanymi w ten projekt: Holandią, Niemcami i Austrią. Przedstawiciele tamtejszych rządów, operatorzy autostrad i cała branża motoryzacyjna testują technologię V2X - system, mający bezpośrednio poprawić bezpieczeństw drogowe oraz zmniejszyć obciążające środowisko korki.

Pięć Hond (w tym modele Civic i CR-V) od 11 do 19 listopada przejechało trasę między Monachium, Wiedniem, Frankfurtem i Helmond w Holandii (1300km) celem sprawdzenia efektywności systemu V2X. Do jego funkcji należy m.in. ostrzeganie kierowcy przed niebezpieczeństwem na drodze, niespodziewanymi utrudnieniami w ruchu czy nadjeżdżającą karetką zanim on sam będzie je mógł zauważyć. V2X rozpoznaje także informacje od specjalnych znaków drogowych (skonstruowanych przez firmę Siemens) i otrzymuje informację o cyklu sygnalizacji świetlnej zanim do niej dojedziemy. Oprogramowanie pozwala także na komunikację między samochodami wyposażonymi w system V2X. Poniższy film pokazuje zalety płynące z zastosowania V2X w przyszłości na szeroką skalę.

 
Według badań Centre for Economics and Business Research oraz Komisji Europejskiej, zastosowanie podobnych systemów transportu może zapobiec tysiącom śmiertelnych wypadków na europejskich drogach oraz ograniczyć wpływ zatorów drogowych na kondycję środowiska. Stawka jest wysoka - w 2013 straty związane z negatywnym oddziaływaniem ekologicznym korków oszacowano na 7,4 miliarda euro. Wygląda na to, że niebawem poza samymi samochodami, o nasze bezpieczeństwo zadbają również drogi, po których się poruszamy.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Honda CR-V
Honda CR-V
Cena podstawowa już od: 99 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.
Honda Civic
Honda Civic
Cena podstawowa już od: 62 400 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Honda Civic Sedan – droższa niż hatchback

Honda Civic Sedan – droższa niż hatchback

Aktualności 2017-05-01

Polski importer Hondy opublikował cenniki modelu Civic w wersji sedan. Japońska firma położyła duży nacisk na wyposażenie związane z bezpieczeństwem, dlatego ceny popularnego kompakta są dość wysokie.

Honda pracuje nad hybrydą

Honda pracuje nad hybrydą

Technika 2017-01-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Po ośmiu latach przyszedł czas na następcę Skody Yeti. Nowy model zmienił się tak bardzo, że otrzymał nową nazwę - Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat kompaktowego SUV-a z Mlada Boleslav.