mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Hutchinson inwestuje w śląskim

Hutchinson inwestuje w śląskim

Hutchinson Poland, francuski producent podzespołów dla przemysłu motoryzacyjnego, niebawem zakończy budowę czwartego zakładu produkcyjnego zlokalizowanego w Bielsku-Białej. Dodatkowo nowy projekt związany z rozbudową dwóch zakładów w Żywcu, szacowany na około 40 mln zł, przewiduje zwiększenie zatrudnienia o około 520 osób.

Hutchinson inwestuje w śląskim

Zgodnie z informacjami PAIiIZu do końca 2006 r , w nowej fabryce francuskiego koncernu w Bielsku-Białej, zatrudnienie znajdzie 230 osób. Docelowo liczba zatrudnionych może wzrosnąć nawet do 500 osób. Do końca 2006 roku łączne nakłady inwestycyjne wyniosą ok. 15 mln euro. W Bielsku-Białej powstaną trzy nowe hale produkcyjne, w których zainstalowanych zostanie siedem linii do produkcji wysokociśnieniowych przewodów klimatyzacyjnych.

Drugi projekt o wartości 40 mln zł, związany jest z rozbudową dwóch zakładów w Żywcu. Na chwilę obecną podstawowymi wyrobami zakładu nr 1 w Żywcu są  przewody paliwowe i inne przewody małych średnic wykonanych z tworzyw sztucznych i metalu. Wyroby te są przeznaczone do aktualnie produkowanych samochodów: Fiat, Peugeot, Citroen, Mercedes, Audi, VW. Stosowane rozwiązania techniczne w samochodach wymuszają niejako dostawę wyrobów zaawansowanych technicznie, a to z kolei powoduje ciągłą konieczność doskonalenia maszyn i optymalizację technologii produkcji.

Natomiast zakład nr 2 w Żywcu zajmuje się produkcją zestawów złączonych i rozgałęzionych przewodów gumowych stosowanych w układzie chłodzenia współczesnych samochodów. System tych przewodów ze względu na wysoką temperaturę (90 st. C) i ciśnienie 1 bara pracy płynu chłodzącego musi spełniać wymogi wysokich parametrów, m.in. ze względu na bezpieczeństwo. Zakład produkuje również przewody gumowe o mniej odpowiedzialnym znaczeniu, przykładowo przewody układu rozprowadzania ciepłego lub schłodzonego powietrza (klimatyzacja) w samochodzie i inne.

Biorąc pod uwagę pełne wykorzystanie istniejących powierzchni produkcyjnych i zwiększające się zapotrzebowanie producentów samochodów na produkowane nowoczesne (o wysokich parametrach) systemy przewodów gumowych firma Hutchinson podjęła decyzje inwestycyjne w zakładzie nr 2 w Żywcu. Postanowiono dobudować nowe powierzchnie produkcyjne (ok. 3000 m2), w których zostaną zainstalowane linie wytłaczania przewodów, gniazda oplotu przewodu i wulkanizacji w autoklawach oraz inne maszyny i urządzenia, maszyny i stanowiska do wytwarzania systemów przewodów, stosując jak obecnie standardy nowoczesności technologii i wyrobu.

Również w zakładzie nr 1 postanowiono wybudować nowe powierzchnie produkcyjne ok. 4000 m2 i ok. 2000 m2 powierzchni magazynowej, w których zostaną zainstalowane linie wytłaczania przewodów z tworzyw sztucznych, gniazda oraz inne urządzenia i stanowiska do wytwarzania przewodów samochodowych.

Rozwiązania organizacyjne i technologiczne stosowane przy realizacji inwestycji firmy Hutchinson w zakładach w Żywcu są nowoczesne i innowacyjne. Umożliwiają one wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych. Rozwiązania te realizują obecnie i zakładają w przyszłości, w kontynuowanym procesie inwestycyjnym, transfer nowoczesnych technologii istniejących i stosowanych na świecie. Inwestycja, która zakończona zostanie we wrześniu 2008 r , ma na celu umocnienie pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstwa na nowym rynku Unii Europejskiej poprzez poprawę oferty produktowej i technologicznej.

W wyniku inwestycji Hutchinson zakłada znaczny wzrost produkcji przewodów wodnych (ze 1,1 tys. sztuk w 2005 r do 11,24 tys. w 2009 r) i paliwowych (8,52 tys. sztuk do 13,06 tys. w 2009). Zwiększenie produkcji znajdzie odzwierciedlenie we wzroście przychodów ze sprzedaży w kolejnych latach. Firma zakłada zwiększenie przychodów ze sprzedaży z 41,279 tys. zł w bieżącym roku do 223,96 tys. zł w rok po zakończeniu inwestycji (tj. w 2009 r).

Przypomnijmy, że całkowita sprzedaż spółki Hutchinson Poland osięgnęła w ubiegłym roku ponad 291,4 tys. zł (w 2003 r ponad 199,82 tys. zł). Sprzedaż na eksport stanowiła 85% całości przychodów ze sprzedaży pozostałe 15% to sprzedaż krajowa (13% w roku 2003). Eksport odbywa się przede wszystkim do spółek wchodzących w skład grupy Hutchinson. Pozostali odbiorcy zagraniczni to: Renault SAS, Audi, Valeo, Opel, Volvo, Volkswagen i Benteler.

Grupa Hutchinson Worldwide jest uznanym na świecie liderem w produkcji nowoczesnych wyrobów z gumy dla przemysłu motoryzacyjnego jak i innych gałęzi przemysłu. Grupa posiada ponad 95 zakładów produkcyjnych w 26 krajach świata i zatrudnia ponad 24,56 tys. pracowników. Zakłady zlokalizowane w Polsce specjalizują się w produkcji wyrobów wykorzystywanych w przemyśle samochodowym: niskociśnieniowych przewodów wodnych z gumy paliwowych z tworzyw sztucznych, pasków klinowych, uszczelek precyzyjnych oraz części amortyzujących.


Podobne wiadomości:

Droga S1 – trzy odcinki do 2022 roku

Droga S1 – trzy odcinki do 2022 roku

Polskie drogi 2016-12-06

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie realizacji

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie...

Polskie drogi 2017-07-26

Wykonawca jednego z czterech budowanych obecnie odcinków autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice zadeklarował zrealizowanie 50 proc. prac. Kierowcy pojadą tamtędy najwcześniej w 2019 roku.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.