mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Hybrydowy MAN TGL w testach

Hybrydowy MAN TGL w testach

MAN Truck & Bus i hurtownia Arndt w Monachium wspólnie testują w praktyce pojazd TGL z napędem hybrydowym. Testy u klienta realizowane są w ramach projektu „HyTruck – modułowy napęd hybrydowy dla pojazdów użytkowych“ wspieranego przez Niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Technologii.

Hybrydowy MAN TGL w testach
Od kwietnia 2011 hurtownia środków czystości i higieny Arndt we współpracy ze spółką MAN Truck & Bus AG testuje na terenie Monachium pojazd MAN TGL 12.220 z napędem hybrydowym. Testy u klienta realizowane są w ramach projektu „HyTruck – modułowy napęd hybrydowy dla pojazdów użytkowych“ wspieranego przez Niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Technologii. Do czasu zakończenia projektu, planowanego na koniec września, zbierane są ważne spostrzeżenia i doświadczenia, które MAN wykorzysta do dalszej optymalizacji swoich pojazdów ciężarowych z napędem hybrydowym.

Grupa przedsiębiorstw Arndt GmbH & Co. KG już od dawna jest zainteresowana innowacyjnymi rozwiązaniami pojazdów MAN w zakresie logistyki. Dążąc do redukcji zużycia paliwa w miejskim ruchu dostawczym oraz do ograniczenia emisji CO2, firma Arndt obserwuje rozwój technologii napędów alternatywnych, zwłaszcza technologii hybrydowych. „Właśnie w ruchu dostawczym technologia hybrydowa pozwala na znaczne oszczędności. Ruch miejski stanowi poważne wyzwanie nie tylko dla zapewnienia punktualnych dostaw, ale także dla ekonomicznego i efektywnego wykorzystania floty pojazdów. Dlatego też chętnie skorzystaliśmy z propozycji przetestowania na naszych trasach dwóch pojazdów MAN TGL 12.220 z napędem hybrydowym. Jesteśmy dumni, że dzięki temu wdrożeniu wnosimy indywidualny wkład do rozpowszechnienia w przyszłości tej innowacyjnej technologii w pojazdach użytkowych”, mówi Thomas Wölflein, dyrektor firmy Arndt.

Firma MAN wiąże z praktycznymi testami u klienta duże nadzieje, oczekując cennych informacji z punktu widzenia dalszej optymalizacji systemu hybrydowego. W ramach testów gromadzone są między innymi dane dotyczące obciążenia podzespołów hybrydowych i testowana jest stabilność systemu. Typowy dla ruchu miejskiego tryb „stop and go“ dostarcza nie tylko wniosków na temat optymalnego systemu zarządzania układem hybrydowym i energetycznym, ale umożliwia także przeprowadzenie analizy energetycznej pojazdu w normalnych warunkach.

Systematyczna wymiana informacji z pracownikami działu logistyki firmy Arndt dostarcza dodatkowo wielu cennych informacji na temat funkcjonowania systemu hybrydowego. Firma MAN wykorzysta uzyskane w ten sposób spostrzeżenia przy definiowaniu dalszych wymagań dla systemów hybrydowych, dalszym doskonaleniu obsługi pojazdu i dalszej optymalizacji układu zarządzania energią i redukcji zużycia paliwa. Od roku 2010 roku w kilku europejskich miastach testowane są w bieżącej eksploatacji autobusy miejskie MAN Lion’s City Hybrid. W zależności od warunków eksploatacji testowane pojazdy potwierdzają możliwość ograniczenia zużycia paliwa nawet o 30 procent. W ruchu dostawczym pojazdów ciężarowych oczekiwana jest redukcja zapotrzebowania na paliwo w granicach do 15 procent.

Kierownik projektu w MAN Truck & Bus, dr Stefan Kerschl, traktuje testy praktyczne jako ważne źródło informacji pozwalające na zademonstrowanie przydatności hybrydowych systemów napędowych przy eksploatacji pojazdów użytkowych w normalnych warunkach: „Grupa Arndt jest idealnym podmiotem do testowania pojazdu MAN TGL 12.220 z napędem hybrydowym, gdyż reprezentuje grupę docelową, której dedykowane są pojazdy z testowanym napędem hybrydowym. O sukcesie napędów hybrydowych na rynku decyduje ich niezawodność, ekonomiczność i efektywność. Intensywne testy praktyczne w ruchu dostawczym dostarczą nam wiarygodnych informacji na temat tych parametrów w warunkach rzeczywistych. Firma MAN podejmie dalsze starania w celu dostosowania hybrydowych systemów napędowych do wymagań różnych klas pojazdów i wprowadzenia ich do produkcji seryjnej.”  
W modelu MAN TGL 12.220 z napędem hybrydowym, prezentowanym już na targach pojazdów użytkowych IAA w 2010 roku, pod kabiną zainstalowany był czterocylindrowy silnik Diesla Common Rail o mocy 220 KM w wersji EEV. Z układem napędowym połączony jest także silnik elektryczny o mocy 60 kW. Sprzęgło znajduje się między silnikiem spalinowym a silnikiem elektrycznym. Dzięki temu silnik spalinowy może być odłączony od układu napędowego, zapewniając przejście na napęd elektryczny. Silnik elektryczny napędzany jest zarówno motorycznie, jak i przez generator. W ten sposób energia odzyskiwana podczas przesuwu i przy hamowaniu zostaje zgromadzona w akumulatorze i może być potem wykorzystywana do rozruchu pojazdu przy pomocy silnika elektrycznego oraz do wspomagania silnika Diesla. Cały układ hybrydowy obejmuje, oprócz silnika spalinowego, silnika elektrycznego i automatycznej sześciostopniowej skrzyni biegów, także baterię litowo-jonową o kompaktowej konstrukcji pełniącej funkcję baterii wysokiego napięcia i dodatkowo elektroniczny system mocy do sterowania silnika elektrycznego i do zasilania sieci pokładowej 24 V z systemu wysokiego napięcia. Układ ten przejmuje wszystkie funkcje pełnego systemu hybrydowego: funkcję stop-start, odzyskanie energii uwalnianej podczas hamowania, wspomaganie przy przyspieszaniu (boosten) oraz jazdę z napędem elektrycznym. Mózgiem tego układu jest hybrydowy system zarządzania energią firmy MAN, który steruje przepływem energii między silnikiem Diesla, silnikiem elektrycznym, kondensatorem energii, osią napędową i agregatami pomocniczymi. System zarządzania energią zapewnia zatem optymalny rozkład momentu obrotowego między silnikiem Diesla a silnikiem elektrycznym. Równocześnie umożliwia też eksploatację agregatów pomocniczych zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem. Zdaniem firmy MAN zastosowanie pojazdów MAN TGL z napędem hybrydowym do obsługi ruchu odstawczego pozwoli na ograniczenie zużycia paliwa nawet o 15 procent.

Podobne wiadomości:

Hybrydy coraz popularniejsze w Polsce

Hybrydy coraz popularniejsze w Polsce

Aktualności 2016-04-21

Hybrydowy Passat w sprzedaży jesienią

Hybrydowy Passat w sprzedaży jesienią

Aktualności 2015-07-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Mercedes Klasy A - pierwsze zdjęcia wnętrza
Nowy Mercedes Klasy A - pierwsze zdjęcia wnętrza
Premiera nowego Mercedesa Klasy A odbędzie się dopiero w marcu przyszłego roku, ale już teraz producent zdradza kilka szczegółów odnośnie nowego modelu. W sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia prezentujące wygląd kabiny.