mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Hybrydy bezpieczniejsze od nie-hybryd

Hybrydy bezpieczniejsze od nie-hybryd

Uczestnicząc w wypadku w modelu z napędem hybrydowym mamy większe szanse, że wyjdziemy z tego bez szwanku, niż gdybyśmy poruszali się samochodem napędzanym tylko jednostką spalinową.

Hybrydy bezpieczniejsze od nie-hybryd
Do takiego wniosku doszli autorzy badań z Highway Loss Data Institute, instytucji podległej Insurance Institute for Highway Safety, która przeprowadza między innymi testy zderzeniowe modeli oferowanych na rynku amerykańskim.

Badania objęły analizę danych 25 modeli samochodów hybrydowych, które są także dostępne na rynku w tradycyjnych wersjach. Z tego tytułu w badaniu nie uwzględniono takich modeli jak Toyota Prius czy Honda Insight. Badano te wypadki z lat 2003-2011, w których uczestniczyły powyższe modele, a w których obrażenia ponieśli ich kierowcy i/lub pasażerowie.

Jak pokazują statystyki, osoby uczestniczące w wypadku drogowym w modelu hybrydowym ulegają obrażeniom o 25 procent rzadziej. Głównym powodem jest większa waga takich samochodów, które są o ok. 10 proc. cięższe niż takie same modele, ale bez silnika elektrycznego. Autorzy badań sugerują, że również i inne czynniki mogą mieć znaczenie. Otóż autami hybrydowymi częściej poruszają się osoby starsze, doświadczone, które bardziej ostrożnie poruszają się po drogach.

O ile hybrydy są bezpieczniejsze w przypadku uderzenia w inne auta, albo w jakiś inny obiekt, to już stanowią większe zagrożenie dla pieszych. Autorzy badania dowodzą, że hybrydy mogą być przyczyną o ok. 20 procent większej liczby kolizji z pieszymi niż te same modele z pojedynczym silnikiem. Powodem jest przede wszystkim bezgłośna praca jednostki napędowej w trybie elektrycznym. Większa waga auta w tym przypadku nie jest już zaletą, bowiem może przyczynić się do większych obrażeń pieszego.

Podobne wiadomości:

Świeży zestaw wypadków

auto motor i sport 0000-00-00

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Vision X - premiera w Genewie
Skoda Vision X - premiera w Genewie
Już w marcu startuje salon motoryzacyjny w Genewie. Podczas imprezy zadebiutuje koncepcyjna Skoda Vision X. To zapowiedź kolejnego SUV-a w gamie czeskiego producenta.