mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Hybrydy w rajdzie!

Hybrydy w rajdzie!

Po raz pierwszy na taką skalę zorganizowany został rajd samochodów o napędzie alternatywnym. W sobotę drugiego kwietnia automobilklub Monte Carlo zebrał hybrydy i auta o napędzie elektrycznym do trudnej próby.

Hybrydy w rajdzie!

Pierwszy rajd pojazdów o napędzie mieszanym i na ogniwa paliwowe ropoczął się we włoskim Lugano, a dalej prowadził regularnymi drogami przez Włochy, Szwajcarię i Francję, by zakończyć się w Monako.

Auta pokonały 410 kilometrów i zgodnie z przepisami zawodów miały jeden przystanek na dotankowanie lub doładowanie energii. Samochody, które brały udział to między innymi GM HydroGen3, Toyota Prius i Fiat Seicento HYDROGEN.

Po podliczeniu punktów, które przyznawano nie tylko za czas, ale również za całkowite zużycie paliwa, stosunek zużytego paliwa do wagi auta i ewentualne punkty karne, okazało się, że bezkonkurencyjny w kategorii aut z ogniwami paliwowymi było auto GM (Opel Zafira HydroGen3). Jego niemiecki kierowca, były zawodnik formuły 1, Heinz Harald Frentzen był pod wrażeniem auta i widzi je jako "przyszłość dla wyścigów".

Z kolei mały Fiat Seicento HYDROGEN zajął drugą lokatę w kategorii aut hybrydowych, tuż za mocniejszym i większy Priusem. Kierowany przez dwóch inżynierów producenta samochód, został zaprezentowany już w 2003 roku. Używa on 150-kilogramowego przetwornika, generującego 200V energii elektrycznej, co daje około 54 KM. Zapewnia to małemu Fiatu sprawne i ciche poruszanie się oraz możliwość osiągania normalnych prędkości bez wydzielania jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross