mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > HydroDrive MAN-a

HydroDrive MAN-a

MAN prezentuje rewolucyjny napęd wszystkich kół, światową nowość w dziedzinie pojazdów użytkowych. Nowa linia MAN TGA została zaopatrzona w hydrostatyczny napęd piast, gwarantujący dodatkową trakcję przedniej osi.

HydroDrive MAN-a

Jednak na podłożach  miękkich, wzniesieniach, placach budów lub w warunkach zimowych kołom osi napędowej – szczególnie w nieobciążonym stanie – może brakować niezbędnej trakcji, co w efekcie może prowadzić do ich poślizgu. W takim momencie kierowca aktywuje za pomocą przełącznika, umieszczonego na tablicy rozdzielczej system MAN HydroDrive.

Od tej chwili także oba napędy hydrostatyczne w piastach, zintegrowane w osi przedniej, napędzają dodatkowo przednie koła i dzięki temu przyczyniają się do lepszej trakcji oraz pewniejszego toru jazdy. Dołączanie systemu MAN HydroDrive działa także pod obciążeniem i do prędkości ok. 30 km/h, potem system wyłącza się automatycznie i jazda kontynuowana jest z napędem na oś tylną.

Komponenty systemu to wysokociśnieniowa pompa hydrauliczna, dwa napędy w piastach osi przedniej, zbiornik z olejem, chłodnica oleju oraz blok zaworów. O zastosowaniu w pojeździe systemu MAN HydroDrive informuje litera H, umieszczona po typie napędu (np. 4x4H).

Zaleta pojazdów wyposażonych w MAN HydroDrive to dużo większa elastyczność zastosowań. W systemie zrezygnowano z ciężkich osi, rozdzielaczy napędu i przekładni popularnych systemów napędu na wszystkie koła. Dzięki temu, przy ciężarze własnym 260 kg, klient zyskuje do 400 kg ładowności. Ponadto, zużycie paliwa pozostaje na poziomie pojazdu z normalnym napędem. Dodatkowo przy zastosowaniu MAN HydroDrive wysokość pojazdu nie zmienia się.

Spektrum zastosowań HydroDrive sięga od linii TGA poprzez pojazdy 2-osiowe i 3-osiowe, aż po 4-osiowe. Dostępne są zarówno ciągniki siodłowe, jak i podwozia i wywrotki linii TGA od 18 ton w górę z silnikami D20 Common Rail. Silniki od 310 KM do 430 KM osiągają pełną moc już od niskich obrotów. Przykłady zastosowań: ciągniki siodłowe-wywrotki oraz silosy do obsługi budów lub na wymagających topograficznie trasach, pojazdy komunalne, pojazdy straży pożarnej i organizacji ratunkowych, betoniarki, transport drewna, mleczarki oraz wywrotki, itp.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Znamy polski cennik Citroena C3 Aircross
Znamy polski cennik Citroena C3 Aircross
Francuski producent mocno rozwija gamę crossoverów. Do oferty dołącza kompaktowy SUV – C3 Aircross. Klienci mogą już zamawiać u polskich dealerów przedpremierowe egzemplarze.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech