mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > HydroGen3 znowu w akcji

HydroGen3 znowu w akcji

W ramach projektu CEP (CEP) – Partnerstwo dla Czystości Energii, IKEA i Opel rozpoczynają wspólny test pojazdu HydroGen3 powstałego na bazie Opla Zafiry, napędzanego ogniwami paliwowymi.

HydroGen3 znowu w akcji

Napędzana ogniwami paliwowym Zafira wykorzystywana będzie w okręgu Berlin-Spandau. Dwóch pracowników będzie w trakcie użytkowania pojazdu zbierać dane dotyczące działania pojazdu, które zostaną następnie poddane analizie w ramach projektu.

"Chcemy, aby społeczeństwa przyszłości zachowały pełną mobilność, nie generując przy tym powodujących efekt cieplarniany emisji spalin" – mówi Hans H. Demant, Dyrektor Generalny, Adam Opel AG. "General Motors i Opel zainwestowały dotychczas ponad miliard dolarów w rozwój technologii wodoru i ogniw paliwowych".

General Motors i Opel od wielu lat znajdują się w czołówce firm pracujących nad rozwojem technologii ogniw paliwowych. Model HydroGen3 zasilany jest silnikiem elektrycznym o mocy 60 kW/82 KM, zapewniającym przyspieszenie od zera do 100 km/h w 16 sekund i prędkość maksymalną 160 km/h. Wykazał się on już wielokrotnie wytrzymałością, np. w lecie 2004 roku, gdy pokonał dystans 9.696 km z norweskiego Hammerfest do Cabo da Roca w Portugalii w ciągu 38 dni. W kwietniu 2005 roku model HydroGen3 pomyślnie przeszedł kolejny test wytrzymałościowy. Z Heinzem-Haraldem Frentzenem za kierownicą wygrał on w kategorii samochodów z ogniwami paliwowymi w organizowanym po raz pierwszy "Rajdzie Monte Carlo dla pojazdów z ogniwami paliwowymi i hybrydowych".

Niemiecki rząd federalny i firmy partnerskie zainwestują w należący do CEP projekt "Strategia zrównoważonego rozwoju dla Niemiec" 33 miliony euro. Wodór jest w pełni przyjazny dla środowiska i jest innowacyjnym nośnikiem magazynowania i transportu energii odnawialnej.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando