mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > HydroGen3 znowu w akcji

HydroGen3 znowu w akcji

W ramach projektu CEP (CEP) – Partnerstwo dla Czystości Energii, IKEA i Opel rozpoczynają wspólny test pojazdu HydroGen3 powstałego na bazie Opla Zafiry, napędzanego ogniwami paliwowymi.

HydroGen3 znowu w akcji

Napędzana ogniwami paliwowym Zafira wykorzystywana będzie w okręgu Berlin-Spandau. Dwóch pracowników będzie w trakcie użytkowania pojazdu zbierać dane dotyczące działania pojazdu, które zostaną następnie poddane analizie w ramach projektu.

"Chcemy, aby społeczeństwa przyszłości zachowały pełną mobilność, nie generując przy tym powodujących efekt cieplarniany emisji spalin" – mówi Hans H. Demant, Dyrektor Generalny, Adam Opel AG. "General Motors i Opel zainwestowały dotychczas ponad miliard dolarów w rozwój technologii wodoru i ogniw paliwowych".

General Motors i Opel od wielu lat znajdują się w czołówce firm pracujących nad rozwojem technologii ogniw paliwowych. Model HydroGen3 zasilany jest silnikiem elektrycznym o mocy 60 kW/82 KM, zapewniającym przyspieszenie od zera do 100 km/h w 16 sekund i prędkość maksymalną 160 km/h. Wykazał się on już wielokrotnie wytrzymałością, np. w lecie 2004 roku, gdy pokonał dystans 9.696 km z norweskiego Hammerfest do Cabo da Roca w Portugalii w ciągu 38 dni. W kwietniu 2005 roku model HydroGen3 pomyślnie przeszedł kolejny test wytrzymałościowy. Z Heinzem-Haraldem Frentzenem za kierownicą wygrał on w kategorii samochodów z ogniwami paliwowymi w organizowanym po raz pierwszy "Rajdzie Monte Carlo dla pojazdów z ogniwami paliwowymi i hybrydowych".

Niemiecki rząd federalny i firmy partnerskie zainwestują w należący do CEP projekt "Strategia zrównoważonego rozwoju dla Niemiec" 33 miliony euro. Wodór jest w pełni przyjazny dla środowiska i jest innowacyjnym nośnikiem magazynowania i transportu energii odnawialnej.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.