mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Hyundai Santa Fe jako najnowsze papamobile

Hyundai Santa Fe jako najnowsze papamobile

Pontyfikat papieża Franciszka jest wyjątkowy pod wieloma względami. Mamy oto kolejny dowód tej wyjątkowości. Najnowszym papamobile został Hyundai Sante Fe, zastępując w tej roli Mercedesa.

Hyundai Santa Fe jako najnowsze papamobile
W minioną środę podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie papież Franciszek wyjechał do zgromadzonych wiernych specjalnie przygotowanym Hyundaiem Santa Fe. W dotychczasowej historii pojazdów służących głowom Kościoła katolickiego przewijały się różne marki, jednak ostatnie lata należały w tym temacie zdecydowanie do Mercedesa.

Nie wiemy, czy przesiadka do Hyundaia jest efektem polubienia tej marki przez Franciszka, który w zeszłym roku podczas swojej pielgrzymki do Korei Południowej poruszał się dwoma modelami Hyundaia - Carnivalem i właśnie Santa Fe.

Przewagą modelu Santa Fe nad użytkowanym do tej pory Mercedesem jest węższe nadwozie, a tym samym większe możliwości manewrowania na wąskich uliczkach Watykanu czy w szpalerze tłumu, który od auta odgrodzony jest najczęściej jest rzędem ochroniarzy.Hyundai Santa Fe w roli papamobile jest kabrioletem w układzie siedzeń 2+3, z tylnymi siedzeniami odsuniętymi jednak bardziej do tyłu, tak by papież mógł swobodnie stać podczas przejażdżki. Dostęp do tylnej przestrzeni ułatwia wysuwany stopień. Co ciekawe, nowe papamobile nie ma kuloodpornych szyb, które stały się obowiązkowym elementem wyposażenia papieskich pojazdów po zamachu na Jana Pawła II. W stosunku do Mercedesa Santa Fe jest również niżej zawieszone.

Pod maską koreańskiego papamobile znalazła się standardowa jednostka napędowa - 2,2-litrowy turbodoładowany silnik wysokoprężny CRDi o mocy 200 KM.

Stworzenie "otwartego" Santa Fe dla papieża Franciszka nie oznacza jednak, że Koreańczycy myślą o takim modelu w seryjnej produkcji. Opcja może i ciekawa, ale patrząc np. na Nissana Murano Crosscabrio mało opłacalna.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Hyundai Santa Fe
Hyundai Santa Fe
Cena podstawowa już od: 141 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: suv-5dr.

Podobne wiadomości:

Hyundai Kona – nowy SUV z Korei

Hyundai Kona – nowy SUV z Korei

Aktualności 2017-05-01

Na przełomie września i października zadebiutuje zupełnie nowy Hyundai Kona. Koreański producent od kilku miesięcy pracuje intensywnie nad wersją produkcyjną, a w sieci pojawiły się już pierwsze zdjęcia modelu.

Hyundai Ioniq - znamy cenę w Polsce

Hyundai Ioniq - znamy cenę w Polsce

Aktualności 2016-09-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka
Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka
Już niebawem katowicki oddział GDDKiA ogłosi ponowny przetarg na budowę drugiej jezdni drogi ekspresowej trasy S1 do lotniska Katowice. Pierwszy przetarg trwał dwa lata i został kilka dni temu unieważniony.