mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > ITD do likwidacji, obowiązki przejmie policja

ITD do likwidacji, obowiązki przejmie policja

Inspekcja Transportu Drogowego zostanie zlikwidowana, a jej budżet i ponad 700 inspektorów włączonych zostanie w struktury policji - zapowiedział w rozmowie z PAP wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Zmiany mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

ITD do likwidacji, obowiązki przejmie policja

Wiceminister poinformował, że zostanie przygotowany projekt ustawy, na mocy którego do policji zostanie włączony także elektroniczny system nadzoru nad ruchem drogowym oraz fotoradary.To oznacza, że z polskich dróg znikną urządzenia mierzące prędkość, należące do ITD. W samej Warszawie ma zostać zlikwidowanych ok. 60 fotoradarów.

"Mamy zbyt dużo służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo drogowe. Na ulicach zatrzymują nas różne patrole. Policja jest do tego najlepiej przygotowana" - podkreślił Zieliński.

Włączenie ITD, której roczny budżet wynosi 125 mln zł, do policji to jedna z rekomendacji raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2014 roku poświęcona bezpieczeństwu na drogach. NIK wskazała, że niedostateczne zasoby kadrowe ITD oraz problemy ze statusem pracowników sprawiają, że inspektorzy w ograniczony sposób pełnią służbę w dni wolne od pracy oraz w porze nocnej.

Przejście funkcjonariuszy ITD do policji oznacza, że otrzymają oni szersze uprawnienia. Według Zielińskiego, obecny układ służb jest kompletnie nieefektywny, zaś fakt, że Inspekcja Transportu Drogowego nie jest służbą mundurową, utrudnia organizację jej pracy. Gdyby inspektorzy staliby się policjantami, eliminowanie transportowych nadużyć miałoby być po prostu łatwiejsze.


Podobne wiadomości:

ITD ostro kontroluje autobusy i gimbusy

ITD ostro kontroluje autobusy i gimbusy

Aktualności 2016-10-11

Odcinkowy pomiar prędkości - gdzie działa?

Odcinkowy pomiar prędkości - gdzie działa?

Finanse i prawo 2016-03-24

Komentuj:

~czytelnik 2015-12-11

i znowu zmiana mundurów

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.