mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > ITD ostro kontroluje autobusy i gimbusy

ITD ostro kontroluje autobusy i gimbusy

Nie mamy dobrych wiadomości po pierwszym miesiącu nowego roku szkolnego. Inspekcja Transportu Drogowego skontrolowała we wrześniu pojazdy przewożące dzieci do szkoły. Okazało się, że co szósty jest niesprawny.

ITD ostro kontroluje autobusy i gimbusy
Takie informacje przekazał mediom Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Średnio co szósty skontrolowany samochód typu gimbus lub autobus  nie spełniał warunków technicznych, w wyniku czego zatrzymywano dowód rejestracyjny. Zaapelował przy okazji, żeby samorządy przy wyborze przewoźnika nie kierowały sie ceną. Priorytetem powinien być stan techniczny pojazdów.

W porównaniu z ubiegłym rokiem nastąpił regres w kwestii stanu technicznego pojazdów. Minister zapowiedział, że w wyniku tego zwiększy się częstotliwość kontroli na terenie całego kraju.

Inspekcja Transportu Drogowego podała, że przez miesiąc skontrolowano 1730 pojazdów, z czego 88 kierowców ukarano mandatami i zatrzymano 273 dowody rejestracyjne. W 121 przypadkach pojazdy były w takim stanie, że nie nadawały sie do dalszej jazdy. Najwięcej kontroli przypadło w województwach: kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i pomorskim. W przypadku pierwszego z wymienionych kontrola wypadła najgorzej. Zatrzymano tam dowody rejestracyjne w przypadku 36 proc. kontrolowanych pojazdów. Kolejne najgorsze województwa to zachodniopomorskie i dolnośląskie. Tylko na terenie województwa śląskiego nie zatrzymano żadnego dowodu rejestracyjnego.

Najgorszy przypadek dotyczył autobusu, w którym doszło do wycieku płynów eksploatacyjnych, żużytego ogumienia i niesprawnego oświetlenia. Inspekcja zatrzymała dowód rejestracyjny. Przy następnej kontroli, która odbyła się po jakimś czasie, ten sam pojazd miał już podbite zaświadczenie o sprawności, mimo że większość usterek nie została usunięta. Sprawa trafiła na  policję.

Najczęstsze usterki w autobusach i gimbusach dotyczą niesprawności układów: hamulcowego, kierowniczego, wydechowego, zawieszenia. Bardzo często dochodzi do wycieku płynów eksploatacyjnych, uszkodzenia przewodów czy korozji. W kabinie często brakuje foteli lub są one połamane. Czasem zdarzały się też zablokowane drzwi. Podczas kontroli ITD wykorzystuje mobilną stację diagnostyczną, ale korzysta też z okręgowych stacji kontroli pojazdów. ITD zaznacza, że nie ma bezpośredniego związku pomiędzy wiekiem a stanem pojazdu. Bardzo często egzemplarze starsze są w dużo lepszym stanie technicznym.

Kontrole autobusów mają być przeprowadzane przez cały rok szkolny. ITD przyjmuje zlecenia nie tylko samorządów, ale również od rodziców zaniepokojonych stanem technicznym pojazdu.

Podobne wiadomości:

Bardzo zły stan oświetlenia w polskich samochodach

Bardzo zły stan oświetlenia w polskich...

Aktualności 2016-02-11

Autobusy szkolne są w tragicznym stanie

Autobusy szkolne są w tragicznym stanie

Aktualności 2016-11-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
2-milionowa hybryda Toyoty sprzedana w Polsce
2-milionowa hybryda Toyoty sprzedana w Polsce
Toyota dostarczyła europejskim kierowcom już dwa miliony aut hybrydowych. Jubileuszowy samochód to Toyota C-HR Hybrid, która wyjechała z salonu Toyota Radość w Warszawie.

20 sposobów na redukcję wagi 20 sposobów na redukcję wagi